Lidovou stranu opouštějí někteří vlivní členové

Cyril Svoboda (uprostřed), foto: ČTK

Hrozí lidovcům po sjezdu rozpad? Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda takové spekulace odmítá. Jisté však je, že stranu opustili někteří vlivní členové a další odchod zvažují.

Cyril Svoboda  (uprostřed),  foto: ČTK
Lidovce po sjezdu opouští někteří významní členové - poslanci, senátoři, náměstci na ministerstvech i regionální členové. Svůj odchod již před sjezdem avizoval exministr financí Miroslav Kalousek, který ve středu ohlásil vznik nové strany s názvem TOP 09. Odchází i bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová či šéf poslaneckého klubu Pavel Severa. Podle většiny z nich se nové vedení otáčí příliš doleva. Dalším straníkům se nelíbí soudní spor nového předsedy strany Cyrila Svobody s charitou o činžovní dům v Praze. Jak se bude situace v KDU-ČSL dál vyvíjet, to je otázka pro politoložku Vladimíru Dvořákovou.

"Bude záležet na tom, zda s osobnostmi lidové strany odejde i část členské základny. To si myslím, bude pro lidovou stranu naprosto klíčové. Jinak mám obavy, že dvě lidové strany nemají v Česku politický prostor."

Vlasta Parkanová,  foto: ČTK
V České republice je na osm milionů voličů zaregistrovaných 90 stran a na 40 hnutí. Debakl malých stran v eurovolbách však Kalouska neodradil a jak řekl, nemá v úmyslu zakládat malou stranu. Podle politoložky Dvořákové není zcela jasné, jaké voliče by mohla TOP 09 oslovit?

"Pokud bude oslovovat konzervativní voliče řekněme proevropské, tak větší část těchto konzervativně orientovaných voličů volí buď ODS nebo možná tu tradiční lidovou stranu. Bezprizorní voliči na pravé straně politického spektra jsou spíše voliči liberálně orientovaní. Myslím, že tito voliči nepůjdou za panem Kalouskem."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Lidovecký šéf Cyril Svoboda, který převzal i vedení poslaneckého klubu, odmítá, že by straně hrozil rozpad. Podle jeho slov odcházejí jen jednotlivci. Obavy však zřejmě existují. Ukázala to výzva předsednictva členům a příznivcům, že o ně strana stojí a váží si jich. Svoboda vidí v současné situaci i novou šanci.

"Já v tom vidím velkou příležitost pro nové a mladé lidi, protože ti, kteří jsou unaveni a nechtějí pracovat pro KDU-ČSL, uvolní prostor jiným."

Poslanci, kteří z lidové strany odcházejí, zůstávají i nadále členy parlamentního klubu, což potvrdil Miroslav Kalousek.

"Tím, že člověk odchází ze strany, to ještě neznamená, že ty druhé nezdraví a nemluví s nimi. My nestraníci dále zůstáváme členy klubu a vše ukáže čas. Je otázka, jestli na ty tři měsíce ještě stojí za to, aby se to nějak organizačně měnilo. Teď máme všichni trochu jiné starosti."

Od malých stran se po jejich propadu v eurovolbách začínají ozývat hlasy volající po sjednocení. Podle některých z nich by právě TOP 09 mohla být základem budoucí spolupráce či fúze.