Karlův most si pronajala soukromá firma

Za dva týdny bude přes víkend pro veřejnost uzavřen Karlův most. O jeden z pražských symbolů však procházkychtiví turisté nepřijdou z důvodu opravy, ale kvůli tomu, že si most pronajala soukromá firma.

Zpočátku to působilo jako fáma. Pravdivost informace nám ale potvrdil Jan Šlajs, mluvčí městské části Praha 1, která zahrnuje zejména území historických měst pražských.

"Ano, v tuto chvíli mohu potvrdit, že dne 9. září, v sobotu v odpoledních hodinách bude uzavřen Karlův most, a to z důvodu pronájmu. Chtěl bych zdůraznit, že Městská část Praha 1 nepronajala Karlův most, protože jí nepatří. Je to majetek hlavního města Prahy, kdy v tomto smyslu je zastoupena Technickou správou komunikací. Částka 250 tisíc za každý započatý den záboru mostu není nájmem, jak je mylně uváděno v tisku, ale Místním poplatkem. Hlavní město Praha, zastoupené TSK, pronajalo most za necelých 200 tisíc korun na celou dobu trvání."

Karlův most,  foto: www.czechtourism.cz
Technická správa komunikací pronajala památku módní firmě Luis Vuitton a nad akcí převzal záštitu primátor Pavel Bém. Vyvrcholí zde - i když bez samotných aut - jízda veteránů, kteří z Budapešti do Prahy přijedou přes Rakousko. Z jízdy vznikne dokumentární film, který se bude podle pořadatelů vysílat po celém světě. Představitelé české metropole to tedy chápou jako reklamu Prahy. (Pořadatelé akce zaberou také část Hradčanského a Křižovnického náměstí a ulice Na Kampě.) Faktem, ale je, že v závěru letní sezony po zůstane celé sobotní odpoledne, večer a přes noc až do nedělního rána Karlův most neprůchodný.

Sociálnědemokratická senátorka Alena Gajdůšková ve svém prohlášení označila pronájem Karlova mostu ke komerčním účelům za nehorázné kulturní barbarství. Vzácně se tak shodla se svým kolegou z pravicové Cesty změny Martinem Mejstříkem, který ještě ostřeji dodal, že "vedení radnice dělá z Prahy prodejnou děvku, za večírky pro kohokoli, kdo nasype jen trochu peněz."

Další reakce budou nepochybně přibývat, jak se bude blížit inkriminovaný víkend.