Party Louis Vuitton na Karlově mostě nebude

Karlův most

Bitva o pronájem Karlova mostu skončila. Módní firma Louis Vuitton ustoupila a symbol Prahy zůstane pro veřejnost otevřený. Původně se zde měla konat firemní oslava a vzácná památka zůstat pro turisty nepřístupná. To vyvolalo vlnu kritiky, na kterou reagovala městská rada a rozhodla, že uzavření mostu nepovolí. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Louis Vuitton, známý výrobce luxusních kabelek a módních doplňků si Prahu vybral jako cílové místo pro rally histických vozů kvůli jejímu romantickému kouzlu. Do Prahy přijede asi padesát historických vozů z celého světa z Budapešti přes Vídeň. Během jízdy po Česku navštíví kolona zámek Hlubokou a Orlík a celá rally skončí v Praze slavnostním vyhlášením vítězů. Z jízdy, která se koná jednou za několik let, vznikne film, který se bude podle pořadatelů vysílat po celém světě. A právě závěrečná firemní oslava se měla konat na Karlově mostě. Podle původního povolení Prahy 1 a Technické správy komunikací měl být most o víkendu 9. a 10. září na několik hodin uzavřen.

Karlův most
Informace v novinách však odstartovala silnou vlnu nevole mezi politiky, cestovními kancelářemi i Pražany. Názory se však různí. Zatímco jedni tvrdí, že by to byla pro Prahu reklama, která by jinak přišla na stovky milionů, druhým se nelíbí sám princip pronájmu Karlova mostu. O osud mostu se kvůli akci obával i Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu, který spolupracuje na plánované opravě památky.

"Ten problém vidím ve dvou rovinách. Jednak je to názor, zdali taková památka mohla být pronajata. To teď trochu nechám stranou, protože i na to má celá společnost velmi rozdílné názory, i když mám pocit, že převažují spíše ty negativní. Ale mě osobně jako památkáře pověřeného dohledem nad památkou Karlův most zajímalo jednání o technické podobě. A to mi připadalo, na to jaká firma o to měla zájem, že probíhalo neobyčejně amatérsky. Nevím, jestli je to chyba firmy nebo lidí, které si najala, ale já jsem se o tom záměru pronajmout most dozvěděl 17. srpna, kdy jsem viděl pouze velmi nejasné výkresy. Moje první dotazy směřovaly právě k tomu, co by se mohlo dít v případě deště, vichřice a podobně, protože přes celý most měl být postaven stan. Tuto otázku doposud nemám zodpovězenou. Pro nás to byla limitní záležitost, protože vedle toho, že bychom se zabývali etickým rozměrem té věci, tak především bychom hodnotili stránku, zda by tou instalací nemohlo dojít k nějaké újmě památky."

V novinách se objevila dokonce informace, že by šli památkáři demonstrovat, opravdu se něco takového chystalo?

"Tento námět nevzešel z řad profesionálních památkářů, ale od lidí, kteří mají k památkám blízko, ale nicméně nejsou zaměstnanci Národního památkového ústavu. My se to snažíme vyřešit úřední formou. Nicméně ten námět skutečně vznikl a ve velice krátké době jsem zjistil, že by se asi dost lidí přidalo. Dává to najevo, že občané poměrně silně cítí s takovou významnou památkou jako je Karlův most a byli by ji ochotni svým způsobem hájit, i když je to asi jenom symbolické."

Byl někdy v minulosti Karlův most uzavřen?

"Já se musím přiznat, že si nepamatuji, že by byl úplně celý uzavřen s výjimkou situace jako byla třeba povodeň v roce 2002. A vím, že i když se tam procházeli státníci z celého světa, tak nikdy nedošlo k úplně celému uzavření a dokonce nemá být uzavřen ani během té velké rekonstrukce, která proběhne v příštím roce. Já mám pocit, že společnost cítí, že ten prvek komunikace by tam měl být zachován téměř za každou cenu."

Situací kolem pronájmu mostu se zabývali pražští radní, kteří konstatovali, Karlův most je natolik cennou památkou a symbolem Prahy, že si ho nikdo nemůže koupit ani pronajmout jen pro sebe. Rada města stanovila nové podmínky - dobu záboru zkrátili z pěti dnů na jeden a po firmě chtěli záruku, že se nic nestane ani mostu, ani barokním plastikám. Takové podmínky nebyl Louis Vuitton schopen splnit. To však neznamená, že by oslava a přestižní přehlídka automobilových veteránů a možná i vystoupení Madonny bylo zrušeno. Po Praze se teď hledá jiná vhodná lokalita - například jiné mosty či nábřeží.