Katastrofální povodně - deset let poté

Povodně v roce 1997

Uplynulo deset let od chvíle, kdy v Česku odstartovalo velké povodňové drama. Po vytrvalých deštích se začaly vylévat některé řeky z břehů. Především ve východních Čechách, na severní Moravě a Zlínsku. Málokdo ale tehdy tušil, že přichází největší povodeň za poslední půlstoletí, která si vyžádá přes půl stovky lidských životů a způsobí škody za 60 miliard korun. Se vzpomínkou na tehdejší dramatické dny je u mikrofonu Zdeňka Kuchyňová.

Vzpomínkový akt v Troubkách,  foto: ČTK
5. červenec 1997 je uváděn jako počátek nečekané přírodní kastrofy. V ten den začaly vydatné lijáky, které trvaly čtyři dny. Voda pak během několika dalších dnů postihla na pět set čtyřicet obcí a měst. A právě toto smutné výročí si lidé o víkendu připomínali. Symbolem povodní se staly Troubky na Přerovsku, kde živel zničil přes 300 domů a o život připravil devět lidí. A jak vypadají Troubky po deseti letech? Poklidná hanácká obec s domy zářícími novotou místy připomíná nově vybudované satelitní městečko. Postavilo se tu 200 nových domů, desítky bytů.

Lidé na povodně nezapomněli. Například rodinu Ščudlových z České Vsi na Jesenicku připravily téměř o všechno. Jejich dům byl nově zrekonstruován a čekal na kolaudaci, říká s nostalgií Karel Ščudla:

Povodně v roce 1997
"Na takovou vodu určitě nikdo připravený nebyl. Řeka nikdy z koryta nevystoupila. Po první vlně byl dům zatopený do metrové výšky a když jsme už dělali pořádek, tak přišla druhá vlna. Z garáže jsem už musel vyplavat, to nešlo odejít. Šli jsme na kopec, který je přímo za chalupou a kolem třetí hodiny odpoledne spadla celá chalupa."

Osmdesátiletá Jarmila Zbořilová z Bochoře na Přerovsku také patří k těm, kterým voda vzala dům. Po roce získala byt v nově postaveném domě s pečovatelskou službou.

"Hlásili, že přijedou o půlnoci. Pak jsme viděli hasiče, ale o půl dvanácté přišla povodeň. To byla hrůza. My jsme nemohli vyjít ven, mě vytahovali takovým malým okýnkem. V té hrůze jsem byla úplně vyřízená. Já jsem se vdávala v roce 1949 a celou dobu jsem tam bydlela. O všechno jsem přišla, o nábytek, prostě o všechno."

Povodně v roce 1997
Celkem bylo při povodních evakuováno na 80 tisíc lidí, víc jak 10 tisíc jich zůstalo bez střechy nad hlavou. K ničivým následkům přispělo i to, že odborníci tehdy nebyli schopni přesně odhadnout vývoj celé katastrofy. Některá varování tak přišla příliš pozdě. Dnes už je podle správního ředitele Povodí Moravy Antonína Tůmy situace zcela jiná:

"Existují srážkoodtokové předpovědní modely, které dokáží s velkou přesností předpovědět průběh řádově ve výhledu 2,5 dne. Český hydrometeorologický ústav má k dispozici i modely na delší časové období. Vodohospodáři využívají v současné době předpovědi průtoku pro jednotlivé oblasti. Tyto všechny informace jsou dnes k dispozici pro rozhodování krizovým štábům. Proto i poslední zvládání povodní v roce 2006 výrazným způsobem omezilo škody na majetku a odstranilo škody na životech."

Klima na Zemi se mění s pravděpodobností větší než 90 procent. Podle českých klimatologů není důvod k panice. Dá se však očekávat, že se budou střídat vydatné srážky se suchem. Častěji se tak mohou objevovat povodně a přívalové lijáky. Řada měst a obcí vynaložila finance na stavbu hrází, poldrů či mobilních zábran. Někde však jakákoli opatření i po deseti letech stále chybí.