Kavanovi na ministerstvu končí smlouva, zůstane jen poslancem

Exministr zahraničích věcí ČR Jan Kavan

Ministerstvo zahraničí chystá Janu Kavanovi po skončení jeho působení v čele Valného shromáždění OSN okamžitou výpověď. Kavanova smlouva s ministerstvem končí 18. září odletem z New Yorku - dva dny poté, co opustí předsednické křeslo.

Exministr zahraničích věcí ČR Jan Kavan, v tuto chvíli stále předseda Valného shromáždění OSN, se po skončení mandátu vrací do republiky už jako řadový poslanec Parlamentu ČR. Potvrdil to mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka.

"Jan Kavan jako bývalý ministr měl nestandardní vztah s ministerstvem zahraničních věcí po schválení do funkce předsedy Valného shromáždění OSN. Stal se zaměstnancem ministerstva, aby mohl tuto funkci vykonávat. Stát platí provoz kanceláře předsedy Valného shromáždění. Smlouva byla na dobu určitou, tedy po dobu trvání jeho mandátu, tedy do poloviny září. Pak přestává být Jan Kavan zaměstnancem ministerstva."

Další spolupráci s Janem Kavanem navázat ministerstvo nechce?

"Jan Kavan bude poslancem PČR v zahraničním výboru. To znamená, že s ním budeme velmi pravděpodobně diskutovat zahraničně politické otázky."

Janu Kavanovi končí smlouva, navíc mu chybí prověrka od Národního bezpečnostního úřadu, kterou nutně potřebují diplomaté a vyšší úředníci ministerstva, doplňují kauzu Lidové noviny. Proč ale takový mediální zájem o Kavana, z politiky ještě neodchází, akorát se mu na čas promění jeho práce. Předseda Valného shromáždění OSN zasedne zpět do poslanecké lavice.

Jan Kavan je politik doslova opředený všemi možnými skandály - počínaje od jeho údajné spolupráce s StB, řízení v opilosti, tedy neprokázané neboť odmítl dechovou zkoušku a na dotaz policisty, proč je cítit alkoholem, odpověděl, že používá francovku, až po nedávný skandál z doby jeho ministerského působení. Podle jeho nástupce neskartoval některé tajné dokumenty ze Severoatlantické aliance. Ukončení smluvní spolupráce Jana Kavana s ministerstvem zahraničních věcí je mnoho měsíců dopředu inzerovaná událost právě současným ministrem Cyrilem Svobodou, který vehementně tvrdí, že takový člověk nemá na jeho úřadu co pohledávat. Jan Kavan však z veřejného života ještě neodchází ku zlosti mnohých opozičních politiků. Jeho kolegové ze sociální demokracie pro něj hledají další uplatnění a tvrdí, podle Lidových novin, že by na Kavana rozhodně neměl předseda vlády Vladimír Špidla v budoucnu zapomenout.