Poslanci sociální demokracie mohou ještě novou vládu potopit

Místopředseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a odcházející premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ústřední výkonný výbor ČSSD posvětil v sobotu vznik obměněné koaliční vlády, v jejímž čele má být místopředseda strany Jiří Paroubek. V této chvíli ale není ještě zcela jisté, zda novou vládu podpoří všichni poslanci samotné sociální demokracie. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Místopředseda ČSSD Jiří Paroubek  (vlevo) a odcházející premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross,  foto: ČTK
Sobotní výsledek ničím nepřekvapil. Tentokrát se očekávalo, že vedení sociální demokracie podpoří návrh na vládní spolupráci dosavadních koaličních partnerů, stejně tak i personální složení vlády. Jiří Paroubek mohl být spokojen. Dokonce ho nadchlo, že šlo o "podporu možná až manifestační". Přesto bylo v sobotu na členech vedení znát jisté napětí. Nikdo se totiž nemohl zaručit, že také všech 70 poslanců sociální demokracie dá nové vládě důvěru. Stačí přitom, aby se mezi nimi objevil jeden "vzbouřenec" a vláda padne. Nebylo by nic platné, že všichni lidovci a unionisté, jak už ostatně slíbili, vládu podpoří. Stoprocentní záruku nemohl dát ani odstupující premiér Stanislav Gross.

"Já tady mohu vstát a plameně vystoupit, ale vy si to stejně napíšete ve svém komentáři, jak chcete. Já tady prostě říkám své přesvědčení. Myslím, že 70 hlasů sociálnědemokratických poslanců bude, u někoho s větším, u někoho s menším, u někoho s nulovým nadšením."

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus,  foto: autor
Opatrněji se už vyjadřoval předseda poslaneckého klubu Michal Kraus.

"Za předpokladu, že se budou chovat jako politicky kompetentní a zodpovědní lidé a budou respektovat usnesení stranického orgánu, pak se není čeho obávat. Nicméně, jak víte, lidský tvor je zvláštní tvor a v tuto chvíli, dokud nebudu slyšet od každého z poslanců, že je stoprocentně rozhodnut pro tuto smlouvu hlasovat, tak do té doby tu jistotu mít nebudu."

Do Kulturního domu Vltavská v Praze, kde probíhaly schůze ústředního výboru i poslaneckého klubu, přijeli se zpožděním také vlivní poslanci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. A ti dávali najevo nelibost nad novým projektem.

Poslanec Vladimír Laštůvka,  foto: autor
"Hledám důvod, abych pochopil, proč tato změna nastala. Zatím mě nikdo nevysvětlil, v čem je lepší toto řešení než řešení, které před krátkým časem vyjednala skupina sociálních demokratů v čele s panem velvyslancem Kohoutem."

Řekl po příjezdu novinářům Vladimír Laštůvka. Také Jan Kavan vyslovil nad novým řešením vládní krize údiv. To, které týden před tím vedení sociální demokracie zamítlo, prý nebylo perfektní, ale bylo podle Kavana lepší. Kavan rovněž připomněl, že jak březnový sjezd strany, tak poslední jednání ústředního výboru a poslaneckého klubu stanovily jasné mantinely, tedy neustupovat nátlaku lidovců.

"Tam bylo řečeno, že většina z nás si nepřeje vyhovět nátlaku Miroslava Kalouska, to znamená, abychom měli v podstatě tutéž vládu, ale bez premiéra Grosse a s návratem těch tří lidoveckých ministrů, kteří tu původní vládu svou demisí oslabili, když ne rozbili. Čili já si to musím rozmyslet a zvážit argumenty, které by mě přesvědčily, že najednou bílé je černé."

Poslanec Jan Kavan,  foto: autor
Jan Kavan se na nedávném sjezdu strany postavil do čela nové levicové frakce v sociální demokracii. Před hlasováním o důvěře vládě chce nejprve celou situaci projednat s jejími přívrženci.

"Budu se radit s řadou politiků, kteří v minulých týdnech vyjádřili svou podporu například vznikající frakci sociálnědemokratická levice."

Dá se tedy výsledek současné dohody považovat za prohru sociální demokracie? Michal Kraus řekl Radiu Praha, že takto kategoricky to nelze posuzovat.

"Já bych nepoužíval výrazy vítězství nebo porážka. Myslím si, že Česká republika nezbytně potřebovala uklidnění politické situace, vyřešení politické krize. Pokud se tedy tímto řešením podařilo ti krizi vyřešit, pak je to vítězství České republiky. A samozřejmě je to vítězství, při kterém sociální demokracie dala nemálo obětí."