Topolánek nabídl sociálním demokratům vstup do koalice

Zleva Jiří Dolejš, Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek a Martin Bursík, foto: ČTK

Po několika týdnech neúspěšných politických jednání udělal šéf vítězné ODS Mirek Topolánek vstřícný krok směrem k sociálním demokratům - nabídl jim vstup do připravované koaliční vlády. Podle Jiřího Paroubka je účast sociálních demokratů v duhové koalici nepravděpodobná, budou o ní ale dál jednat.

Zleva Jiří Dolejš,  Mirek Topolánek,  Miroslav Kalousek a Martin Bursík,  foto: ČTK
Podle Mirka Topolánka musí ČSSD definovat, jestli hodlá být v opozici nebo se chce stát členem budoucí vlády: "Jestliže chce Jiří Paroubek diskutovat programové záležitosti v nějakých pracovních komisích, takže fakticky chce hovořit do programu vznikající koalice, tak ze zvyklostí všech normálních zemí taková účast na programu je koaliční účast. Takže dostal nabídku na čtyřkoaliční duhový projekt."

Vstup ČSSD do vlády s ODS, lidovci a zelenými je ale nepravděpodobný. Po úterním jednání politického grémia sociální demokracie to oznámil její předseda Jiří Paroubek, který zároveň načrtl možné varianty řešení: "Nabízíme diskusi občanské demokratické straně o programové podpoře vlády odborníků nominované oběma stranami. To je jeden z možných projektů. Druhý projekt je minoritní vláda Občanské demokratické strany, které bychom umožnili vznik, pokud bychom se dohodli na určitých programových východiscích. A případně jsme ochotni hovořit i o jiném uspořádání."

Bohuslav Sobotka,  Jiří Paroubek  (vpředu) a Michal Hašek,  foto: ČTK
ODS se ani jedna z variant nelíbí. Odmítnutím nabídky na vytvoření duhové koalice s ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených dali podle šéfa ODS Mirka Topolánka sociální demokraté najevo, že zřejmě chtějí vládnout sami. Topolánek v úterý prohlásil, že stanovisko Lidového domu chápe tak, že nestojí ani o to, aby byl sociální demokrat v pátek zvolen do čela sněmovny. Z vyjádření předsedy sociální demokracie vyplynulo, že ČSSD požaduje odklad páteční volby šéfa sněmovny.

Paroubek chce s ODS hovořit i o posílení většinových prvků ve volebním systému. Jde o změnu, po které ODS volá dlouhodobě, v ČSSD ale mělo posilování většinových prvků také své odpůrce.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek si myslí, že sociální demokraté úterním rozhodnutím usvědčili sami sebe z toho, že jim nejde o programové priority. Paroubek podle něj lže, když tvrdí, že chce jednat o programu, a veřejnost by si toho měla všimnout. Podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka nyní rozhodnutí leží na ODS. K tomu, aby menšinový kabinet vznikl, je třeba dvou stran, konstatoval.

A jak se na pondělní nabídku Mirka Topolánka dívají odborníci? Slovo má politolog Petr Just:

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
"Myslím si, že na prvním místě je tam snaha vyřešit tu současnou patovou situaci, která alespoň podle těch stávajících náznaků zatím nedává šanci na vyřešení. Takže určitě Mirek Topolánek se snaží dovést tu situaci k nějakému zdárnému řešení. Na druhou stranu za tím může být snaha naopak dostat premiéra Paroubka do defenzívy, protože doposud se zdálo, že naopak premiér Paroubek dostává do defenzívy Mirka Topolánka. Svým jednáním se Jiří Paroubek a ČSSD snažili dokázat, že Mirek Topolánek není schopen sestavit většinovou vládu, a ukázat veřejnosti, že toto není ten pravý lídr. A Mirek Topolánek se pravděpodobně nyní snaží ukázat, že snaha je i na jeho straně, ale že to blokuje ČSSD."

A jakou má podle vás Topolánkova nabídka šanci na úspěch?

"Osobně se domnívám, že příliš velkou šanci nemá. Pokud už by ČSSD byla součástí koalice, tak se domnívám, že by spíše byla součástí velké koalice ODS a ČSSD. Je známo, že v koalici sociálním demokratům vadí zejména KDU-ČSL. Neviděl bych jako příliš optimistické, že by ta koalice vznikla."

Do povolebních rozhovorů se po návratu z Rumunska hodlá zapojit i prezident Václav Klaus. Je připraven setkat se s lídry všech parlamentních stran.