Jednání o nové vládě pokračují

Miroslav Kalousek, Martin Bursik et Mirek Topolanek, photo: CTK

Občanští demokraté, lidovci a zelení se shodli na programových rysech společné koalice. S takovým poselstvím šel ve středu předseda ODS Mirek Topolánek za prezidentem Václavem Klausem, který chce být informován o průběhu jednání vedoucích k vytvoření nové vlády. Souběžně s tímto vyjednáváním také pokračují debaty o rozdělení postů v Poslanecké sněmovně, o jejíž důvěru se nová vláda bude muset ucházet. Jaké tedy jsou dosavadní výsledky obou jednání?

zleva: Miroslav Kalousek, Martin Bursík a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Po úterním jednání zástupci občanských demokratů, lidovců a zelených prohlašují, že jsou schopni dohodnout se na společné vládě a sepsat koaliční smlouvu. Z večerního setkání lídrů tří středopravých stran má dobrý pocit i šéf lidovců Miroslav Kalousek. Tvrdí, že ve všech klíčových oblastech najdou strany přijatelný kompromis, "který respektuje principy a programové priority všech tří stran. A dovolím si říct, že ta dohoda se tvoří na základě docela dobré zásady, že ten silnější neválcuje a ten slabší nevydírá."

Podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka nejsou jednání tří stran jednoduchá, ale jdou dopředu: "Čím víc se dostáváme do detailů, což je velmi důležité, abychom si skutečně porozuměli jako političtí partneři, tak tím ta jednání jsou složitější, ale náš závěr, všech partnerů, je zatím takový, že se jednání posouvají dopředu a problémy se nám zatím daří odstraňovat. Zužuje se počet témat, kde hledáme dále dohodu."

Podle prvního místopředsedy ODS Petra Nečase může Mirek Topolánek po úterním jednání informovat prezidenta na Pražském hradě zatím jen o tom, že je evidentní vůle dospět k dohodě, která je ale ještě hodně daleko: "Takže bezesporu s mezizprávou, že je tu vůle uzavřít koaliční dohodu může pan Topolánek odejít k panu prezidentovi, ale že by to v tuto chvíli byla definitivní tečka a tvrzení, že je dosažena koaliční dohoda, to by bylo hodně předčasné. Myslím si, že to ani není možné po týdnu vyjednávání očekávat."

Po dvouhodinové schůzce s lídry lidovců a zelených Mirek Topolánek řekl, že otázka, jak připravovaný kabinet získá důvěru, teď není rozhodující: "Klíčové je, jestliže ten mandát, který jsme dostali od voličů, zhodnotíme v tomto projektu, jestli jsme schopni uzavřít koaliční dohodu, jestli jsme schopni případně napsat programové prohlášení, a pak se přece teprve ukáže, jestli tato vláda může nebo nemůže v Poslanecké sněmovně dostat důvěru."

Předsedové lidovců, zelených a ODS před společným jednáním, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus po středečním setkání s Mirkem Topolánkem naznačil, že po něm nebude chtít, aby mu přinesl písemný závazek nejméně 101 poslanců, že kabinet ODS, KDU-ČSL a zelených podpoří.

Souběžně s vyjednáváním o podobě příští vlády pokračují debaty o rozdělení postů ve sněmovně. A půjde zřejmě o tvrdý boj. Volební výsledek rozdal politikům karty tak, že sto mandátů má trojlístek stran, které se pokoušejí sestavit kabinet, a sto mandátů má i opozice, tedy sociální demokraté s komunisty. Šéf ČSSD Jiří Paroubek kritizoval postup chystané stovkové koalice: "Pánové si představují, že ty dvě opoziční strany, které nota bene mají stejný počet mandátů jako oni, ty koaliční strany, jim umožní, aby vznikly výbory, kde budou mít koaliční strany o jednoho poslance vždycky více. No tak to je opravdu pokus o revizi výsledků voleb."

Po prvním setkání zástupců všech parlamentních stran se zdá, že nová Poslanecká sněmovna by měla mít zhruba stejný počet výborů a komisí jako dosud. Možná se o jednoho zvýší počet dosavadních pěti místopředsedů dolní komory. O tuto funkci ale zřejmě nebudou mít zájem zelení. Jak řekla jejich poslankyně Kateřina Jacques, zatím se dohodli s lidovci na společném obsazování výborů: "Jsme v situaci, že nemáme samostatný klub, byť o to budeme usilovat v zásadě změnou jednacího řádu a změnou zákona, ale to je něco, co můžeme očekávat nejdříve v listopadu. Do té doby jsme rádi za to, že můžeme s KDU-ČSL spolupracovat ve smyslu obsazování jednotlivých výborů."