Důvěru vláda nedostala

Premier Mirek Topolanek (Foto: CTK)
0:00
/
0:00

Menšinová vláda ODS premiéra Mirka Topolánka nezískala důvěru Poslanecké sněmovny a ministři nyní musí podat demisi. Kabinet odmítli poslanci ČSSD a KSČM, pro nehlasovali ani všichni lidovci. Je to poprvé v historii samostatného Česka, co kabinet v tomto klíčovém hlasování neuspěl. Čtyři měsíce po volbách se tak jednání o vládě vrací prakticky na začátek.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Topolánkova vláda získala 96 hlasů, proti bylo 99 poslanců. Kabinet podpořili občanští demokraté, zelení a většina lidovců. Tři křesťanští demokraté - Libor Ambrozek, Ladislav Šustr a Miroslav Kalousek - se hlasování neúčastnili. Chyběli i nemocná poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová a Mirek Topolánek, který její absenci vyvážil vlastní neúčastí. Ten, i přesto, že vláda neuspěla, nepovažuje výsledek hlasování za neúspěch:

Jiří Paroubek, foto: ČTK
"Protože těch 96 hlasů plus ten můj, který jsem dobrovolně obětoval, plus ty tři, které nebyly proti, znamenají, že se nám pořád daří držet ten 'stovkový' blok. Myslím si, že nemůžeme považovat za neúspěch to, že jsme ve druhém pokusu, teď vláda podá demisi, bude vládnout do ustavení vlády nové, a to nás přiblížilo k předčasným volbám tím standardním ústavním postupem, který je dán."

Lidovci jako jediní nehlasovali jednotně. Mezi těmi, kteří Topolánkův kabinet podpořili, byl i úřadující šéf strany a místopředseda sněmovny Jan Kasal. Považoval to totiž za užitečné:

"Ne pro program a ne proto, že ODS je v sestavě ministrů, které předložila, nějak výjimečná, ale proto, že Česká republika potřebuje vládu a potřebuje se také dostat k předčasným volbám. A to bylo rozhodující. Já jsem reflektoval také stanovisko našeho předsednictva na Vysočině."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek teď čeká, jestli bude pověřen sestavením vlády on. Předpokládá, že šanci dostane politik, který bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. ČSSD na tom začala pracovat hned:

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Stanovíme určitý politický postup. Já nechci předbíhat, ale ten postup bude velmi pravděpodobně tak, jak jsme o tom teď hovořili. Krátce řečeno, bude spočívat především v debatách se všemi politickými stranami, které jsou v Poslanecké sněmovně."

Tedy i se Stranou zelených. Jejich poslankyně Kateřina Jacques řekla, že proti vládě ČSSD nic nemají, nesměla by se ale opírat o hlasy komunistů:

Martin Bursík, foto: ČTK
"Máme usnesení republikové rady, které nás zavazuje k tomu nepodpořit vládu, která se opírá o hlasy komunistů. Ale nemáme samozřejmě nic proti vládě sestavované sociální demokracií nebo Jiřím Paroubkem."

Vláda Mirka Topolánka podá demisi za týden, až se ze služební cesty po Asii vrátí prezident Václav Klaus. Ten teď musí určit, kdo dostane druhou šanci na sestavení kabinetu. Chce se ale domluvit s politickými stranami na klidovém čase do senátních a komunálních voleb:

"Já předpokládám, že se dohodnu s předsedy politických stran, že nastane jisté příměří v této věci do voleb. Někdo mi poradil termín 'svatý týden', jako mají maturanti. Necháme proběhnout komunální a senátní volby a pak teprve dojde k tomu, kdo z koho."

Jak sdělil prezidentův tajemník Ladislav Jakl, možnosti dohody na politické scéně se do značné míry vyčerpaly a prezidentova role bude v dalším jednání o budoucí vládě aktivnější.