Budou předčasné volby?

0:00
/
0:00

Předčasné volby ještě zdaleka nejsou na pořadu dne. Cesta k nim je zdlouhavá a možná kratší varianta by zase vyžadovala shodu obou největších stran. Bez hlasů jejich zákonodárců totiž nelze schválit potřebný ústavní zákon. Nicméně předčasné volby jsou jednou z cest, jak vyřešit vládní krizi a politici o ní už živě diskutují.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Po demisi Topolánkovy vlády se rozjedou oficiální jednání hlavy státu s politiky o řešení nastalé situace. Zatím není zřejmé, jak dlouho bude vládnout kabinet v demisi, kdo bude pověřen sestavením nové vlády, zda ji sestaví a jestli pro ní získá důvěru. Několik neúspěšných pokusů podle ústavy může vést k vypsání předčasných voleb. Podle premiéra a lídra ODS Mirka Topolánka by se ale mělo k předčasným volbám směřovat co nejpříměji: "Ten stav protahovat je nesmyslné. Tady je poměrně velmi vážná ekonomická situace a bude ještě vážnější. Tady pořád je třeba řešit české předsednictví, je třeba pro to mít nějaký mandát, dneska ho nikdo nemá. Jediná šance je udělat volby letos co nejdříve, protože příští rok na jaře jsou nesmyslné. Takže pokud se máme shodnout na konání předčasných voleb, a já to preferuji, tak to má být ústavním způsobem, co nejdřív - to vypadá na září."

Proč na září? Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS takto lze odhadnout proces přijímání nezbytného ústavního zákona, což předpokládá shodu obou politických soupeřů, občanských a sociálních demokratů: "Jediná šance je ústavní zákon o zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny. Ústavní většina ve Sněmovně je 120, u nás v Senátu 49. Já předpokládám, že jsou-li v této zemi politici, kteří drží slovo, a ODS drží slovo, tak že sociální demokracie ho bude držet také. V tom případě ústavní zákon by mohl být v podstatě posvěcen a schválen během pár měsíců a nejdéle v září mohou být volby."

Poslanci ČSSD,  foto: ČTK
Sociální demokraté sice definitivně nezavrhli zářijový termín případných voleb, někteří však mluví o pozdějším podzimu, a předseda ČSSD Jiří Paroubek opakovaně naznačil možnost, že by se volilo až za rok, tedy pár měsíců před koncem řádného volebního období. Podle Paroubka politické strany potřebují čas na předvolební kampaň: "Volby by měly být v tom okamžiku, kdy je také záruka, že bude co nejvyšší účast voličů. To za prvé a za druhé aby politické strany dostaly možnost politické soutěže, to znamená aby mohly předložit občanům své programy, aby se občané mohli taky řádným způsobem rozhodnout."

Proč ale ČSSD, která iniciovala pád vlády a má nejvyšší volební preference, tak otálí? Na to se ptáme politologa Petra Justa: "Patrně je to právě vývoj průzkumů veřejného mínění a ten nejdůležitější faktor, který asi nahrává v průzkumech občanským demokratům, a sice předsednictví. Občanští demokraté podle mě zcela přirozeně chtějí, aby tak bylo co nejdřív, aby doznívala ještě ta pozitivní euforie z českého předsednictví, která provází veřejné mínění, alespoň dle průzkumů, právě v jeho průběhu."