Shoda o nové vládě se zdála být blízko

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Tři strany dosavadní vládní koalice se s opoziční ČSSD dohodly na tom, že se společně budou podílet na vzniku prozatímní vlády odborníků. Nad shodou už ale visí nové otazníky...

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Vládu Mirka Topolánka, která je od čtvrtka v demisi, prezident Václav Klaus označil za polovládu, která by v nejkratší možné době měla být nahrazena vládou s plnohodnotným mandátem. Představitelé čtyř sněmovních stran se tak v úterý večer smířili s tím, že kabinet už nedokončí české předsednictví v Evropské unii. A shodli se na říjnovém termínu předčasných voleb, ke kterým by zemi dovedla prozatímní vláda. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v úterý večer věřil, že sociální demokracie se s dosud vládními stranami dohodne do konce týdne: "Jsme schopni se dohodnout na funkční vládě i jejím základním programovém nárysu. Věřím, že budeme schopni se dohodnout i na těch osobách. Jedna věc je evropské předsednictví, tam by měly být opravdu velmi kvalifikované osobnosti. To musí být vynikající znalci zahraniční politiky, aspoň část z nich kariérní diplomaté, a takové lidi my hledáme."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Shodu potvrdil i premiér a šéf ODS Mirek Topolánek: "Ta vláda musí zvládnout i dokončení českého předsednictví, tak tím je dána typologie těch lidí, které hledáme. Shodli jsme se zhruba, jak dojdeme k té vládě, která bude pokud možno vládou nestraníků, nespojených s politickými stranami."

Středeční odpoledne ale odsunulo úterní optimismus stranou. První místopředseda ODS David Vodrážka připomněl, že Topolánek nemá od svých poslanců k takové shodě mandát: "My od začátku říkáme jako Občanská demokratická strana, že máme problém s jakousi vládou odborníků. Že vládu by měl sestavit Mirek Topolánek a pokud to tak nebude, tak aby tu odpovědnost převzal Jiří Paroubek. Je zde usnesení poslaneckého klubu, který vyloučil jiné modely vlády."

Při původně zmiňované shodě na vládě expertů se objevily informace, že polovinu ministrů navrhne trojice dosud vládních stran, zbytek sociální demokracie. To vzbudilo dojem, že ČSSD tak zastupuje polovinu sněmovny, včetně komunistů. Politolog Jiří Pehe připustil takový výklad: "Je jasné, že pokud by tam měli nominovat své lidi přímo komunisté, tak by to nebylo přijatelné pro koalici. Takhle se ti lidé akceptovatelní i pro komunisty schovají za sociální demokracii a vyhneme se tak obvyklému mediálnímu humbuku, který se týká nepřijatelnosti komunistů v jakýchkoli vyjednáváních. A myslím si, že bývalá vládní koalice skutečně nechce, aby se jednání zadrhla na této věci. Takže myslím, že akceptovali asi toto řešení."

Ve středu odpoledne však předseda ČSSD Jiří Paroubek již výslovně prohlásil, že do výběru ministrů nové vlády promluví i komunisté. Na to šéf ODS Mirek Topolánek odvětil, že se nenechá vydírat, že podíl komunistů na sestavování kabinetu nepřipustí a že zatím nic není definitivní. Situaci tak zatím nelze nazvat jinak, než nejasnou a stále otevřenou.