Každý druhý nezaměstnaný sedí doma více než rok

Graf: ČTK

Každý desátý práceschopný člověk v České republice nemá zaměstnání. Práci si tak hledá 518 tisíc lidí, uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Na to, aby začal počet lidí bez práce klesat, však roste česká ekonomika zatím stále pomalu, komentují výsledky červnového šetření ekonomové.

Graf: ČTK
Desetiprocentní nezaměstnanost není číslo, které by ekonomy překvapilo. Mnohem závažnější je podle nich trend, že každý druhý nezaměstnaný už dnes nepracuje více než rok. Podle studie OECD je Česko v pětici zemí, které dlouhodobou nezaměstnaností trpí vůbec nejvíce. Hůře jsou na tom například Slováci, kde je bez práce déle než rok 61 procent nezaměstnaných. Lidé, kteří nemohou dlouho najít zaměstnání, ztrácí pracovní návyky a velmi špatně se do práce vracejí. Tím se míra nezaměstnanosti fixuje, shodují se ekonomové.

"Tito lidé odvykají pracovním návykům. Je potom daleko obtížnější je zaměstnat. Tímto způsobem se počet nezaměstnaných fixuje. Hlavní příčinou je sociální a zaměstnanecká politika. Pracovní trh je přeregulovaný. Minimální mzda je příliš vysoká, vysoké jsou sociální odvody, které platí zaměstnavatelé. Nemají možnost pružně přizpůsobovat počet zaměstnanců podle objemu zakázek, proto drží méně zaměstnanců."

Tvrdí Pavel Páral z ekonomického týdeníku Euro. Počet nezaměstnaných proti květnu klesl o tři tisíce lidí. Ve srovnání s loňským červnem je ale počet nezaměstnaných o 16.530 osob vyšší. Lidem bez práce úřady v červnu nabízely 45.426 volných pracovních příležitostí; nabídka se tak mírně zlepšila. I tak ale na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 11,4 uchazeče.

"Desetiprocentní nezaměstnanost, která je u nás vykazovaná, je za hranicí snesitelnosti pro podnikatele. Pro nás by bylo toto číslo přijatelné mezi 3 - 6 procenty. Pokud se nezaměstnanost sníží, znamená to zdravé konkurenční prostředí na trhu práce. Nulová nezaměstnanost by nabídla práci každému, tudíž by si jí lidé nevážili. Na druhé straně vysoká nezaměstnanost je nepříjemná nejen pro samotné obyvatele, ale i pro státní kasu, která musí vyplácet vysoké sociální dávky, dávky v nezaměstnanosti."

Komentuje nezaměstnanost v České republice tisková mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová. Růst ekonomiky by měl v dalších letech, podle analytiků, zrychlovat. Míra nezaměstnanosti by se tak mohla do roku 2008 dostat pod osm procent. K jejímu snížení by přispělo i zpřísnění sociálních dávek, které by k práci donutilo ty, kteří štědrý sociální systém zneužívají.