Kdo získá výhodnější místo ve stranických kandidátkách pro volby do Evropského parlamentu, vítězí!

Foto: Comisión Europea

České politické strany sestavují kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Volných poslaneckých křesel pro Českou republiku je jen čtyřiadvacet. Zájemců se hlásí stovky. Místo poslance v Evropském parlamentu je nejen prestižní politická funkce, ale také velmi dobře placená. V blízké budoucnosti se mají platy těchto poslanců vyšplhat až na osm a půl tisíce eur za měsíc, tedy v přepočtu 260 000 korun, což je více než pětinásobek platu českého poslance.

Jediná cesta do Evropského parlamentu vede přes politické strany. Proto se desítky českých politiků i osobností mimo politiku snaží získat volitelné místo na stranických kandidátkách. Ačkoliv samotné volby proběhnou až za půl roku, boj o lukrativní politická místa je dávno v plném proudu. Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu budou na rozdíl od voleb parlamentních celostátní, to znamená, že Česká republika bude jedním volebním obvodem, připomíná politolog Jiří Pehe.

"To vyvíjí na politické strany velký tlak, aby našly do čela kandidátek známé osobnosti, které budou schopné reprezentovat Českou republiku v Evropské unii. Takže se všechny politické strany potýkají s velkým problémem, jak najít takové osobnosti."

Jednou ze stran, kde probíhá tvrdý boj o kandidátku, je Občanská demokratická strana, podle průzkumu dnes nejsilnější politická strana v republice. Jejich kandidátku pro volby do Evropského parlamentu vede stínový ministr zahraničí, poslanec Jan Zahradil.

"Musím říci, že těžiště své politické činnosti vidím stále na domácí půdě. Ale uvolil jsem se na četné návrhy, že kandidátku za svojí politickou stranu budu vést. Myslím si ze zkušeností, které jsem načerpal jako vedoucí stálé delegace u Evropského parlamentu, jako pozorovatel, jako člen konventu, že mám na to z ODS asi nejsilnější názor nebo že má politická zkušenost je největší."

U sociálních demokratů je lídrem kandidátky Libor Rouček, lidovci si už odhlasovali, že jejich kandidátku povede Zuzana Roithová. Už teď je jasné, že evropské kandidátky zaplní především poslanci a senátoři nikoliv osobnosti mimo politiku. Jaká kritéria by měl kandidát do Evropského parlamentu splňovat? Měl by mít domácí, ale i mezinárodní přehled o politickém dění, rozumět evropským politickým strukturám, ovládat několik cizích jazyků především angličtinu, francouzštinu popřípadě němčinu, jmenuje nutné kvality uchazečů Pehe.

"Těch kvalifikací je poměrně mnoho. Musím říci, že v českém politickém prostředí nenacházím mnoho politiku, kteří tato kritéria splňují."