Česko bude mít v EU svého komisaře

Evropský parlament

Česko, stejně jako devět dalších zemí vstupujících do Evropské unie, je o krok blíže k evropské integraci. Bude mít pravděpodobně svého zástupce v Evropské komisi s plnými hlasovacími právy. Dohodli se na tom ministři zahraničí členských a vstupujících zemí na schůzce v Neapoli. Více Jaromír Marek.

Definitivně o tom ale musí rozhodnout až hlavy států a vlád na summitu v Bruselu. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda věří, že noví komisaři budou mít plné hlasovací právo. Jinak by podle něj byli zbyteční.

"Chceme, aby komise byla efektivní a aby nebyla k ničemu. Nemohou v ní být komisaři, kteří nemají žáýdné pravomoci. To by byl velký luxus."

A co o možnosti, že v Evropské komisi budou sedět komisaři ze všech nově přistupujících zemí soudí Petr Robejšek, ředitel Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství v Hamburku?

"Na jedné straně se jedná o jakési gesto a pokud přičítáme Evropské komisi klíčový význam, což není tak úplně jisté, je to jistě úspěch, mít v ní svého zástupce. Je ovšem otázka nakolik tak velká komise bude schopna jednat a rozhodovat. To už teď není jednoduché. Otázka je i to, nakolik se evropská politika bude dělat v Bruselu nebo do jaké míry se bude jednat o mezistátní politiku a Evropská komise nebude hrát tu centrální roli."