Většina stran zvolila lídry kandidátek do Evropského parlamentu
O prvních 24 českých zástupcích ve štrasburském parlamentu rozhodnou čeští voliči v červnu. Všechny parlamentní strany již zveřejnily své lídry. Sociální demokraty povede do voleb poslanec Libor Rouček, ODS její stínový ministr zahraničí Jan Zahradil. V čele komunistické kandidátky je stranický místopředseda Miloslav Ransdorf, jedničkou unionistů senátorka Helena Rögnerová. Společnou kandidátku Evropských demokratů a Sdružení nezávislých (SNK) vede senátor Josef Zieleniec. Celkem do voleb půjde 15 politických uskupení. Křešťanští demokraté už také jako první zahájili v pondělí předvolební kampaň.
S jakým programem se strany v předvolebním klání utkají?
Lídři kandidátek se dnes vyslovují v zásadě prounijně. Podle sociálního demokrata Libora Roučka je Unie zárukou míru v Evropě a prosperity evropských států ve světové ekonomické konkurenci. Také Josef Zieleniec považuje společný trh a jeho průhlednost za hlavní výhodu Unie. Slabinou tohoto trhu však podle něj zůstává zemědělská politika: "Je důležité postupně odbourávat lety vývoje narostlé a neodůvodněné redistribuce, typickou je evropská společná zemědělská politika, která je přežitkem pohledů z 50. let, ale nejenom ona."
Vedoucí kandidátky Unie svobody Helena Rögnerová naopak vidí další význam Unie v možnosti společně čelit hrozbám, které překračují hranice států: "Terorismus, etnické konflikty a organizovaný zločin nepředstavují hrozby jen na míle daleko od Evropy, bezprostředně mohou ohrožovat kvalitu života v srdci evropského regionu. proto musí Evropská unie posílit svou akceschopnost, musí prohloubit společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, včetně budování společné obrany a armády." Jednička ODS Jan Zahradil se ovšem nedomnívá, že vznik společné evropské obrany je reálný, a to z finančních, technických i logistických důvodů. Podle něj pravděpodobně nevznikne ani společná zahraniční politika. Zahradil nepředpokládá, že by se z Unie v dohledné době mohl stát superstát. "Jakkoliv to možná z mých úst bude znít paradoxně, jsem přesvědčen, že Evropskou unii nečeká v dohledné době žádný viditelný vývoj směrem k něčemu, co by se dalo označit za federální superstát, tedy že nedojde k významnějšímu přenosu pravomocí na celoevropské orgány, který by definitivně umenšil, nebo dokonce zlikvidoval pravomoce národních parlamentů," tvrdí Zahradil.
Podle unionistky Rögnerové je stejně jako zachování národní identity jednotlivých členských zemí důležité i budování společné evropské identity.
Volební kandidáti rovněž přicházejí s představou, jakou specializací by se mohli ve výborech Evropského parlamentu zabývat. Josef Zieleniec ale zdůrazňuje i to, že úkol budoucího poslance bude i na domácí politické scéně: "Ty volby by neměly jen jednuduše odeslat pár českých politiků do Bruselu. Ten klíčový úkol i pro nás, kteří se možná staneme poslanci Evropského parlamentu, zůstane doma. Protože nám nebude nic platné, jakým způsobem se vyvíjí Evropská unie, co si myslíme o její budoucnosti, institucích, o rozpočtu či měně, když země pro toto nebude uzpůsobena, nebude si vědoma velikosti úkolu, který před ní stojí. Tady absentovala po dlouhou dobu zásadní diskuse o našem praktickém pohybu v EU a podmínkách pro tento pohyb doma, a je to podle mého selhání celé české politické elity," prohlásil Zieleniec.