Knížák rezignoval na evropského poslance

r_2100x1400_radio_praha.png

Generální ředitel Národní galerie profesor Milan Knížák nebude kandidovat za Národní koalici ve volbách do Evropského parlamentu. O své rezignaci ale koalici, kterou chtěl původně v Evropě zastupovat, ale zapomněl včas informovat. Ta přitom svolala na pondělí tiskovou konferenci, na které se měl Knížek představit jako volební eso. Podrobnosti o celé záležitosti má Zdeněk Vališ.

Mluvčí Národní strany Pavel Sedláček novináře uklidňoval. Prý mu ráno Milan Knížák volal a řekl, že dorazí trochu později. Sedláček pak uvedl, že pana profesora oslovila strana asi před měsícem, protože si ho váží.

"My považujeme pana profesora Knížáka za člověka velmi odvážného. Za člověka, který jako druhý nejvyšší v České republice - co se týče společenskopolitického postavení - po prezidentovi dokáže své představy národních zájmů jasně a srozumitelně definovat a vystoupit s nimi na veřejnosti."

S kandidaturou Milana Knížáka na evropského poslance souhlasil i druhý člen Národní koalice - Česká strana národně sociální, i když podle jejího předsedy Jaroslava Rovného nesdílí všechny Knížákovy názory.

Jaroslav Rovný, foto: autor
"Nezastírám, že s panem Knížákem v některých věcech - zejména, co se týče vnitřní politiky - nemusím souhlasit. Nicméně je to člověk, který nevolí cestu populismu. Je to člověk, který se nikdy nechtěl zalíbit. Byť na někoho působí extravagantně, myslím si, že jako evropský poslanec by své úkoly, které na něj tato koalice klade, plnil beze zbytku. Tou svou neústupností, způsobem, jakým prosazuje své názory."

Ředitele Národní galerie se novináři nakonec nedočkali. Krátce po skončení tiskové konference ale informovala ČTK o tom, že Milan Knížek stahuje svou kandidaturu, protože prý dodatečně zjistil, že by nemohl být současně poslancem i šéfem galerie. Program v Evropském parlamentu je tak náročný, že obě funkce nelze skloubit. Důvody, které ho na poslední chvíli vedly k odmítnutí kandidatury, mohou být samozřejmě i jiné. Národní koalice jako taková široké veřejnosti nic neříká. Národní socialisté už dávno nejsou tím, čím byli za Rakouska-Uherska, za první republiky či v dobách komunismu. A Národní strana měla ještě loni velké problémy s tím, aby ji ministerstvo vnitra vůbec zaregistrovalo. Česká televize ještě v neděli večer označila tuto stranu za pravicově extremistickou. Předsedkyně strany Petra Edelmannová ale toto stigma rozhořčeně odmítá.

Petra Edelmannová, foto: autor
"Co znamená extrémně pravicový subjekt? Na tomto pojmu se sami politologové nemohou shodnout. Je pravda, že my vyslovujeme některé názory ostřeji, než třeba ODS, ale jsme si s ODS názorově velmi, velmi blízcí."

Také Milan Knížák, který už v roce 1998 kandidoval neúspěšně za ODS do Senátu, prý v programu Národní koalice nenašel žádné extrémy. Ať tak či onak, k rezignaci Milana Knížáka na kandidaturu údajně došlo po telefonátu ministra kultury Pavla Dostála. Mimochodem jde v poslední době už o druhý případ, kdy volební eso udělalo svým navrhovatelům čáru přes rozpočet. Před Milanem Knížákem stáhla narychlo svou kandidaturu do Evropského parlamentu bývalá pornoherečka Dolly Buster, kterou chtěla vyslat jako jedničku do červnových voleb do europarlamentu Nezávislá iniciativa.