Kdy má svátek Matyáš?

0:00
/
0:00

Jména jako Matyáš, Tobiáš nebo třeba Vanesa či Sofie si rodiče v Česku poměrně oblíbili, přesto je v klasickém kalendáři nenajdou. A právě to chtějí někteří z nich změnit a prosadit, aby se jména v kalendáři objevila. Jaké mají možnosti?

Kdo rozhoduje o tom, jaká jména se do kalendáře zapíšou? Na to jsem se zeptala Milana Harvalíka, vedoucího onomastického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

"V současnosti o zápisu jména do kalendáře nerozhoduje vůbec nikdo. Je tedy na libovůli vydavatelů kalendáře, jaké jméno nebo jména ke kterému datu přiřadí. V dřívějších dobách byla situace jiná, existovala při Obchodních tiskárnách v Kolíně, což byl největší vydavatel kalendářů taková ´kalendářová komise.´ Ta se skládala ze zástupců několika ministerstev, byl tam i zástupce Ústavu pro jazyk český, zkrátka řada lidí, která se k té otázce nějak mohla vyjádřit. Ti lidé se čas od času scházeli a jednali o tom, jestli je načase nějaké další jméno, které do té doby nebylo v kalendáři nebylo přidat, nebo naopak určité jiné jméno, straší a málo užívané vyndat a nahradit ho nějakým jiným."

Tato praxe ale byla v devadesátých letech zrušena. Rodiče, kteří dali svým dětem jména, která v klasickém kalendáři nejsou, a přesto chtějí slavit svátek, mají několik možností.

"Můžeme se jistě snažit domoci u některého z vydavatelů kalendářů toho, aby to jméno do kalendária zařadil. Jestli uspějeme. to je druhá věc. I kdyby se to jméno do kalendáře nedostalo, tak jsou vždycky možnosti, jakým způsobem se dá svátek stanovit. Můžeme tak učinit buď úplně libovolně podle nějakého data, které se nám líbí, ale jestliže patříme k těm, kteří chtějí mít taková rozhodnutí nějak opodstatněná nebo dokonce oficiálně daná, tak existuje řada možností. V knize Miloslavy Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat je u každého hesla uvedeno, kdy je možné slavit svátek toho příslušeného jména a na začátku knížky je i takové kalendárium, kdy ke každému dni je napsáno několik, v jistých případech i pět nebo šest jmen, které lze toho dne slavit.

Takže třeba 4. listopadu kromě všech Karlů mohou slavit také Karly, pak je tady uvedeno jméno Scarlet, Mojžíš a Jessica."

Rodiče mohou také přiřadit jméno k nějakému podobnému, které už v kalendáři je, nebo třeba nahlédnout do staršího či cizího kalendáře.

I přes oblibu netradičních jmen rodiče ale stále nejčastěji volí např. Terezu, Barboru, Annu či Karolínu. U chlapců pak vedou jména jako Jakub, Jan nebo Tomáš.