Kim Novak vzpomínala na své české kořeny

Kim Novak přivezla do Prahy na Febiofest své obrazy

Americká herečka Kim Novak, která navštívila 22. ročník Febiofestu, se nijak netají svým českým původem. V Hollywoodu si prosadila, že si nechá své původní jméno.

Kim Novak přijela do Prahy, aby na Febiofestu převzala cestu Kristián a aby zahájila výstavu svých pastelových obrazů ve Strahovském klášteře. Při té příležitosti zavzpomínala na své české kořeny, k nimž se vždy hlásila. Prarodiče herečky z otcovy strany pocházejí od Plzně. Její rodiče doma mluvili anglicky i česky. “Češtině jsem vůbec nerozuměla,“ poznamenává herečka, „ale rodiče chtěli, abych česky mluvila a posílali mě do české školy. Už si z toho nepamatuju vůbec nic. V paměti mi utkvěla jen věta Dej mi hubičku, což mi říkal jeden chlapec ze školy. Tatínek byl učitelem a doma hodně o historii naší rodiny mluvil. Měl to zaznamenané a chtěl, abychom o tom věděli. Jenže já jsem se v té době zajímala víc o kluky než o historii. Dnes mne to mrzí.“

Budoucí herečka studovala uměleckou školu v Chicagu. Přivydělávala si modelingem, kde ji objevil agent filmové společnosti Columbia Pictures. V roce 1954 natočila svůj první film. Do té doby se jmenovala Marilyn Pauline Novak. Šéf studia Columbia Harry Cohn na ní naléhal, aby si změnila jméno. „Holka s polským jménem nikoho nebude zajímat,“ namítal a navrhnul jí pseudonym Kit Marlow. „Jsem Češka. Ale ať je to jméno české nebo polské, je moje,“ trvala na svém herečka a prosadila svou. „Chtěla jsem být originál, žádná americká tuctovka,“ říká k tomu dnes. Diskuse skončila kompromisní variantou Kim Novak. S tímto jménem potom zazářila v několika filmech na konci 50. let. Nejznámější z nich je Hitchckockův snímek Vertigo.

V 60. letech Kim Novak ukončila kariéru v Hollywoodu a začala se věnovat výtvarnému umění. Tehdy se s rodiči vydala do Československa pátrat po stopách svých předků. Z návštěvy má dnes dvě vzpomínky. „Spali jsme tehdy u nějakých příbuzných na venkovském statku. Obytná místnost byla hned vedle chléva, tak mám v živé paměti, jak tam chrochtali čuníci.“ Druhá vzpomínka je na představení loutkového divadla, které v ní zanechalo hluboký dojem.

Kim Novak | foto: Miroslav Krupička

České náměty mají i dva z dvaceti obrazů, které herečka v Praze vystavuje. Na tom prvním je portrét ženy. „Byla to jedna Češka, která nás navštívila. Měla si brát bratra mého dědečka, byl to dohodnutý sňatek. Její tvář se mi vryla do paměti,“ říká Kim Novak. Druhý obraz se jmenuje After the Reign, což lze přeložit jako Po vládě nebo také Po dešti. Tento pastel je poctou Československu, když po roce 1989 znovu získalo svobodu. Je na něm mladá žena a loutka ve víru magických živlů a evokuje hereččinu návštěvu Československa v 60. letech. Tento obraz Kim Novak darovala Febiofestu, aby byl vydražen a výtěžek věnován na charitativní účely.