Klady a zápory programového prohlášení vlády
Nová koaliční vláda získala v pátek v Poslanecké sněmovně důvěru. Má také zpracováno své programové prohlášení, které v úterý představil premiér Jiří Paroubek. O jeho kladech a záporech je dnešní vydání rubriky Česko v komentáři. S politoložkou Vladimírou Dvořákovou telefonicky hovoří Josef Kubeczka.
"Já si myslím, že v zásadě je ten názor pravdivý, ale nevím, proč to kritizují, protože tato vláda je opět vládou koaliční, složenou ze stejných stran, jako předtím. Tato vláda má před sebou více méně rok práce a je tedy poměrně logické, že navazuje činnost na předcházející kabinety. Spíše by bylo podivné, kdyby si tato vláda zadávala nějaké zcela nečekané úkoly nebo nové cíle."
Překvapilo Vás něco v předloženém programovém prohlášení vlády?
"Já si myslím, že oproti předchozím je tam jednoznačně větší důraz na některé ekonomické otázky. Samozřejmě se tam už odráží předvolební situace. To znamená, že tam jsou zvýrazněny některé sociální otázky a především je to ono specifikování slev na daních pro nižší a střední příjmové skupiny, což je jistá reakce na volební program opoziční Občanské demokratické strany, která přichází s rovnou daní."
Vládní programovou prioritou číslo jedna je podle Jiřího Paroubka prosazení ratifikace evropské ústavní smlouvy, přičemž preferuje referendum spojené s parlamentními volbami v červnu 2006. Myslíte si, že všelidové hlasování je u tak právně náročného dokumentu nejvhodnější formou schvalování?"Domnívám se, že obě řešení jsou možná. Já osobně dávám přednost referendu, protože to referendum, i když jde o text velmi náročný, alespoň nutí politiky, aby o tom problému hovořili, nutí je, aby vytvořili jistou informační kampaň. Lidé se o to začnou alespoň částečně zajímat, což pro naše působení v Evropské unii a pro jakési vytváření sounáležitosti s Evropou je nesmírně důležité. Z toho důvodu bych raději preferovala referendum, ale nemám problém s tím, pokud by to bylo schvalováno v Parlamentu."
Premiér Paroubek chce při prosazování programového prohlášení daleko více než jeho předchůdci zasahovat do činnosti jednotlivých ministerstev. Je podle Vás takový způsob korigování práce podřízených vhodný?
"Já si myslím, že spíše záleží na atmosféře a jakým způsobem do toho bude zasahovat. Určitá koordinace činnosti ministerstev je totiž dobrá, je svým způsobem úlohou předsedy vlády. V Německu má kancléř dokonce zodpovědnost za ministerstva, má zasahovat a koordinovat jejich činnost. Tady si myslím skutečně záleží vysloveně na atmosféře, která v kabinetu vyvstane, a jakým způsobem to budou ostatní přijímat.Tak že spíše záleží na způsobu a záměrech zasahování. Jiří Paroubek je také více ekonomicky zaměřen než byl Stanislav Gross, tak že pravděpodobně půjde o ekonomická ministerstva."
Ještě před zveřejněním programového prohlášení vlády nejen opozice, ale mnozí politologové soudili, že v něm nebude místo pro tak nezbytné kroky, jako je reforma penzijního systému, reforma zdravotnictví či ozdravění veřejných financí. Myslíte si, že drobné pokusy zhostit se těchto úkolů, obsažené v diskutovaném vládním dokumentu, mohou současný stav nějak zlepšit?"Je to tam v zásadě jenom zmíněno, respektive co se týče reformy veřejných financí, tak tam si myslím, že je logická návaznost a pokračuje se v předchozím trendu, to znamená deficit pod čtyři procenta hrubého domácího produktu. Ale ostatní otázky, tam je poměrně jasné, že se pravděpodobně nepodaří dosáhnout větší shody. U důchodového systému je to jasné, čeká se tedy ještě na vyjádření expertů, ale cíl, aby se vytvořil jakýsi základ pro shodu, je myslím tak akorát, že víc se asi nepodaří udělat. A u zdravotnictví je také jasné, že už čas na nějakou zásadní reformu ta vláda prostě nemá. Ukazuje jenom, že se chce do budoucna tím zabývat, že to bude patřit mezi její priority, ale realisticky skutečně neslibuje, že by to vyřešila."
Je podle Vás naplnění tohoto programového prohlášení vlády během jednoho roku reálné?
"Já si myslím, že je reálné. Tam je jasně řečeno, co chtějí udělat a čím se chtějí zabývat. A to, čím se chtějí zabývat, je právě takové to trošinku vágní, kde otevřeně neslibují, že tento problém dořeší. Z tohoto hlediska si myslím, že to je reálné."
Své názory na programové prohlášení vlády prezentovala politoložka Vladimíra Dvořáková.