Dvořáková: Paroubek buduje image ostrého muže, může ale ztratit středové voliče

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Někteří sociální demokraté naznačují, že odchodem Stanislava Grosse z čela strany se ČSSD zbavila zátěže, která ji hodně svazovala ruce. A to prý nyní umožňuje stranickým představitelům vystupovat razantněji. Podle analytiků je ale otázkou, jak tento styl přijmou voliči. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Razance některých sobotních výroků premiéra Jiřího Paroubka vyvolala menší pozdvižení. Politickým konkurentům mimo jiné vzkázal: Pojďte si to s námi rozdat! My chceme sloužit této zemi, čemu chcete sloužit vy? Vy se chcete jenom dostat ke korytům!" Před novináři pak ostře napadl šéfa lidovců Miroslava Kalouska, a to kvůli sestavování rozpočtu. Řekl, že se neštítí podpásových úderů.

"Nedávno jsme byli nuceni panem Kalouskem - panem Kalouskem, tím správným přítelem lidu - k tomu, abychom vytáhli z rozpočtového rámce šest miliard korun. Jednalo by se o dvě a půl miliardy korun, určené na navýšení důchodů, jedna miliarda pro učitele, pro jejich mzdové zabezpečení, jedna a půl miliardy korun na vysokoškolskou reformu a půl miliardy korun na navýšení platů pro zaměstnance rozpočtové sféry. Říkám to tady proto, aby pan Kalousek nehrál na to, jestli se někdo nechá podporovat komunisty nebo marťany, ale aby se ukázalo, kdo je skutečným přítelem lidu."

Vzápětí vyzval Jiří Paroubek Miroslava Kalouska, předsedu ODS Mirka Topolánka, a šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastmila Tlustého, aby následovali příkladu Stanislava Grosse, protože u nich jsou mnohem důvodnější majetkové pochybnosti.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
"Myslím, že Stanislav Gross tady nasadil - a díky němu určitě i sociální demokracie - určité parametry morálního chování. Myslím, že tito pánové by o tom měli silně v nejbližších dnech přemýšlet. Rozhodně jim to celou volební kampaň budeme připomínat. Musí na to být připaveni."

Na adresu šéfa občanských demokratů si pak neodpustil konkrétnější poznámku.

"Pan Topolánek je zázračný ekonom. Pan Topolánek ze své firmy, která má 15 miliónu korun závazků, dokázal za čtvrtinu svého podílu dostat dva a půl miliónu korun.. Je to zázrak!"

Kritice neušel ani prezident Václav Klaus.

"Sociální demokracie bude zásadně čelit snahám prezidenta České republiky nepřijatelně ovlivňovat směřování státu a nepřipustí, aby při příští volbě prezidenta znovu opakovala nerozhodnost a nejednotu, za které se občanům omlouvá."

Jiří Paroubek si ani v uplynulých šesti měsících ve funkci premiéra nebral občas servítky, jak vůči prezidentovi, ODS i lidovcům. Politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické ale přece jen vidí jistý rozdíl v jeho dřívějším a současném vystupování.

Miloš Zeman | Foto: Zdeněk Vališ,  Radio Prague International
"Paroubkova popularita po nástupu k moci rostla tím, že dokázal spíše politickou scénu uklidňovat a působil dojmem experta. Teď se snaží vytvořit trochu silácký portrét, svůj silácký image. Nejsem si jistá, jestli je to ku prospěchu sociální demokracie."

Vladimíru Dvořákovou poněkud překvapilo zejména sobotní vystoupení premiéra. Podle jejího názoru by si tímto způsobem mohla sociální demokracie odradit některé voliče středu.

"Mě trochu překvapil ten tón, který byl velmi emotivní. Osobně myslím, že se to objevuje v poslední době stále častěji, jako by Paroubek trochu přejímal styl Miloše Zemana." Pravděpodobně je v sociální demokracii jakási analýza nebo představa, že toto je styl, který by straně mohl získat část voličů. Nejsem si tím jistá.Možná tímto stylem část voličů získají, část jich zmobilizují, že půjdou volit. Myslím ale, že zároveň mohou dost značnou část voličů ztratit. A to jsou voliči středu."

Komentátor deníku Právo Jiří Hanák si klade otázku, proč se premiér dopouští takových přehmatů, když tak dobře začal a "předvolební karty mu začaly znamenitě padat". A komentátora napadá jediné vysvětlení. "Je to důsledek nedávné společné konzumace doutníků s Milošem Zemanem."