Grossova pozice v ČSSD slábne, povolební jednání chce vést premiér Paroubek

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek a předpokládaný volební lídr sociální demokracie chce být také hlavním vyjednavačem při sestavování nové vlády po sněmovních volbách. V diskusním pořadu České televize, doslova prohlásil: určitě nebudu vystupovat jako maskot strany, to znamená, že bych skončil při vyjednávání druhý den po volbách. Není Paroubkova snaha mít při případném vyjednávání hlavní slovo další hořkou pilulkou pro předsedu strany Stanislava Grosse, který se tak dostává na druhou kolej? To je otázka Zdeňky Kuchyňové pro komentátora Alexandra Mitrofanova.

"Když mluvíte o hořkých pilulkách pro Stanislava Grosse, tak si myslím, že by si měl na tento způsob léku zvyknout za posledních několik měsíců, možná za poslední rok. Stanislav Gross byl v situaci, kdy mohl využít stejných nástrojů, které má a využívá Jiří Paroubek, coby premiér. Nepovedlo se to."

Své nové postavení si chce premiér potvrdit stranickým usnesením. Jak jsou rozloženy síly ve vedení sociální demokracie?

"Pokud si pamatuji, tak stanovy ČSSD s takovým usnesením přímo nepočítají, ovšem v těch stanovách také není napsáno, že se něco takového zakazuje. Patrně bude záležet kdy, v jakém čase, jak dlouho před volbami takové hlasování proběhne. Kdyby proběhlo zítra, pozítří, během těchto týdnů, tak si myslím, že je naprosto zřetelné, že přijato být může. Jiří Paroubek je v očích velké většiny sociálních demokratů, ne-li všech, až na malé výjimky - možná zrovna Stanislava Grosse, člověkem, který pomohl straně z velmi nepříjemné sitauce, do níž se dostala právě kvůli Grossovi. Dál nevidíme, protože česká politika, jak jsme se už mohli několikrát přesvědčit, je dosti vratká, když jde o osobní postavení vrcholných politiků. Jinými slovo, kdyby se na Jiřího Paroubka něco tvz. vytáhlo před volbami a nebo kdyby sám udělal některé kroky, které by oslabily jeho současnou pozici, pak by to usnesení nemuselo být tak jednoznačné."

Podle svých slov pokládá premiér Paroubek za normální a samozřejmé, že předseda sociálních demokratů Stanislav Gross se zúčastní vyjednávání po jeho boku. Zatím nedá na slova expředsedy ČSSD Miloše Zemana, který ho před stranickým předsedou varoval. Může ještě Gross ohrozit Paroubkovo postavení ve straně ve svůj prospěch?

"Dnes Stanislav Gross nemá tak velkou sílu, aby Jiřího Paroubka v jeho dnešním postavení s jeho dnešní popularitou nejenom mezi sociálními demokraty dokázal takto ohrozit, jak naznačuje Miloš Zeman. U Zemana vidím velkou účelovost těchto veřejných varování, protože je známo a Miloš Zeman to několikrát sám potvrdil, že jeho velkým přáním je naprosté odstranění Stanislava Grosse z velké politiky."