Vyhodí Paroubek Grosse ze sedla?

Předseda ČSSD Stanislav Gross a premiér Jiří Paroubek
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že chce být hlavním vyjednavačem při případném sestavování nové vlády. A toto postavení si chce nechat potvrdit stranickým usnesením. Postupně tak odsouvá nikoliv už na druhou, ale na podstatně vzdálenější kolej předsedu strany Stanislava Grosse. O tom není poté, co odstoupil z funkce premiéra kvůli aféře kolem financování svého bytu, téměř slyšet. Nechal se už vytlačit z postu volebního lídra a teď by měla přijít další porážka v podobně hlavního vyjednavače. Jaká je nynější pozice premiéra Paroubka ve straně, to je otázka Zdeňky Kuchyňové pro komentátora Alexandra Mitrofanova.

"Jiří Paroubek je v očích velké většiny sociálních demokratů člověkem, který pomohl straně z velmi nepříjemné situace, do níž se dostala právě kvůli Stanislavu Grossovi. Bude-li tedy toto usnesení přijímáno v těchto dnech, v těchto týdnech, má šanci projít. Dál nevidíme, protože česká politika, jak jsme se už mohli několikrát přesvědčit, je dosti vratká, když jde o osobní postavení vrcholových politiků."

Podle svých slov pokládá premiér Paroubek za normální a samozřejmé, že předseda sociálních demokratů Stanislav Gross se zúčastní vyjednávání po jeho boku. Zatím nedal na slova expředsedy ČSSD Miloše Zemana, který ho před stranickým předsedou varoval. Může ještě Gross nějak ohrozit Paroubkovo postavení ve straně ve svůj prospěch?

"Já si myslím, že v této situaci nemůže, protože Stanislav Gross vždy měl v sociální demokracii velké sítě lidí, kteří mu byli nakloněni a v podstatě pracovali a spolupracovali s ním. Ovšem to podle mého názoru a pozorování do značné míry skončilo s tím, jak hořce dopadl Gross, co by premiér české vlády. Myslím si tedy, že dnes Stanislav Gross nemá tak velkou sílu, aby Jiřího Paroubka v jeho dnešním postavení, s jeho dnešní popularitou nejen mezi sociálními demokraty dokázal ohrozit tak, jak to naznačil Miloš Zeman."

Premiér Paroubek se chystá vést kandidátku na Ústecku a Gross slíbil říci své rozhodnutí po prázdninách. Mluví se o tom, že by byl lídrem ve středních Čechách. Jaké je jejich postavení v těchto regionech?

"Pokud jde o postavení Stanislava Grosse ve středočeském regionu, tam vždycky bylo pevné. Musím se ale vrátit ke své předchozí odpovědi. Bylo velmi pevné v době, kdy šel nahoru, kdy byl premiérem. Dnes si myslím, že bude-li sám Stanislav Gross chtít kandidovat v tomto kraji, bude přijat, ale neřekl bych, že to bude to stoprocentní schvalování a stoprocentní podpora, které se těšil dříve. To ovšem neznamená, že by nemohl být lídrem této kandidátky respektive, že by pak nebyl zvolen do parlamentu. To pokládám za poměrně reálnou věc. Pokud jde o možnou kandidaturu Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji, tam je to podle mého názoru trošku provázeno otazníky, protože Jiří Paroubek jde doslova do jámy lvové. Dnes je Ústecký kraj v sociální demokracii nejméně stabilním krajem, pokud jde o vnitřní stav krajské organizace, kde jsou minimálně dvě silné skupiny mezi sebou soupeřící. A to za použití poměrně zvláštních způsobů, jako například, když předseda krajského výkonného výboru Petr Benda nepozval lidi z té druhé skupiny, s níž válčí, na setkání s Jiřím Paroubkem, který právě chce být lídrem v tomto kraji."

Domníváte se, že premiér Paroubek má takový politický potenciál, aby dokázal přivést sociální demokracii k volebnímu úspěchu?

"Já si myslím, že rozhodně. V Ústeckém kraji má levice tradičně silné postavení. Ovšem pravice také, ale levice je tam ve sněmovních volbách na tom z pravidla lépe, a v krajských je tomu obráceně. Domnívám se, že Jiří Paroubek nepochybil, když chtěl jít právě do tohoto kraje jako lídr. To je z hlediska voličstva. Z hlediska vnitřní situace v ústecké krajské organizaci ČSSD může uplatnit svou autoritu, a tím případně ještě více stoupne jeho popularita mezi sociálními demokraty, pokud by se mu podařilo urovnat všechny ty spory a šarvátky. Jak ale znám sociální demokraty z Ústeckého kraje a jak znám tu animozitu, která tam panuje, může ještě hodně zkalit vodu před volbami a Jiřímu Paroubkovi trochu podkopat autoritu."

Má tedy ČSSD šanci na volební úspěch pod vedením Jiřího Paroubka?

"Ještě není před volbami. Rozhodně tendence sociální demokracie ke vzestupu a k tomu, že postupně dohání Občanskou demokratickou stranu tady je. Musíme říci objektivně, že Jiří Paroubek má velký podíl na této tendenci,"

soudí komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.