Popularita premiéra Paroubka po 100 dnech u kormidla

Premiér Jiří Paroubek
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek je sto dnů v čele české vlády. Za tu dobu se z dříve nepříliš známého náměstka pražského primátora stal po zesnulém Pavlu Dostálovi nejpopulárnějším českým politikem. Je to trvalý jev? A proč nebude kandidovat v příštích parlamentních volbách v Praze a nepostaví se tak šéfovi opozičních občanských demokratů? To jsou otázky, které politologovi Janu Burešovi kladla Martina Lustigová.

Je vzestup popularity Jiřího Paroubka přechodnou záležitostí? Není to jen tím, že se objevila nová, neokoukaná tvář, lidé ji důvěřují, ale za nějaký čas bude následovat pokles?

"Já si myslím, že v demokratickém systému, který u nás máme a kde jsou výraznou součástí moci média, nic není definitivní a každá popularita může velmi rychle spadnout. A to zejména v situaci, kdy politik udělá nějakou velkou chybu nebo prostě nedokáže dobře pracovat s médii v situaci, kdy není schopen vysvětlovat svoje kroky, svojí politiku, svoje soukromé záležitosti a podobně. Na tom bude záviset i růst či pokles popularity premiéra Paroubka. Jeho popularita může ještě růst a může to výrazně pomoci sociálním demokratům ve volebních preferencích. Pokud by se ale objevily buď nějaké informace z Paroubkova soukromí nebo o jeho ekonomické situaci a podobně, tak by to mohlo jeho popularitu ohrozit. Zdá se však, že on si to velmi dobře uvědomuje, zejména po tom problému Stanislava Grosse, a dává si na tyto věci velký pozor. Je tedy asi pro investigativní novináře problém něco na něj najít."

Proč se Jiří Paroubek, když je tolik populární, rozhodl kandidovat v severních Čechách a ne v Praze? Proč se v hlavním městě nepostaví šéfovi opozičních občanských demokratů Mirku Topolánkovi?

"Domnívám se, že to má velmi silnou logiku. Člověk, který je v pozici premiéra a navíc chce být dále premiérem, si nemůže dovolit volební prohru ve svém obvodě. Dlouhodobě víme, že v Praze prostě vítězí ODS velmi značným náskokem před sociální demokracií, a tak i když bude Paroubek populární, to vítězství by v Praze vůbec neměl jisté. Byla by tady velká pravděpodobnost, že by osobní souboj s Mirkem Topolánkem prohrál, a z té pozice by se mu samozřejmě velmi těžko sahalo na pozici premiéra. V této situaci to chápu jako logické. Pokud bude premiér Paroubek kandidovat v severních Čechách, tak za prvé je to velmi silně sociálně problematický region, kde sociální demokracie má svou popularitu značně vysokou. A za druhé, i tento region je známý tím, že lidé tam žijící preferují výrazné osobnosti, které se profilují nějakou velmi aktivní politikou, silnými výroky a podobně. A to všechno může Jiřímu Paroubkovi v severních Čechách velmi pomoci. On se tedy zcela programově pasuje do role lidového tribuna, lídra, který má na srdci zájmy dolních deseti milionů, a to může voliče v severních Čechách velmi silně oslovit."

A proč sociální demokraté nasadili v Praze Martina Jahna respektive uvažují o jeho nasazení?

"Myslím si, že je to právě stejný důvod, který platí u Mirka Topolánka. Jestliže voliči jsou v Praze obecně více pravicoví než jinde, a to dokonce voliči, kteří volí sociální demokracii, což je známé z průzkumů veřejného mínění, pak je samozřejmě docela dobrým tahem dát do čela kandidátky v Praze i v sociální demokracii člověka, který není úplně radikálně levicový. Naopak Martin Jahn se několikrát dostal do poměrně ostrého programového a názorového konfliktu se členy vedení sociální demokracie, protože je spíše vnímán jako politik umírněný nebo pravicový, v podstatě liberál, který je v sociální demokracii tak trošku náhodou. Vlastně ani nevím, jestli je členem, ale pokud bude, tak to bude spíše z mediálních důvodů. Navíc je to člověk mladý, progresivní, který přichází s nápady, s myšlenkami, s radikálními reformami a podobně. Myslím si tedy, že může být značným konkurentem Občanské demokratické straně, protože právě neprezentuje nějakou výrazně radikální rétoriku a politiku jako ODS, ale může voliče sociální demokracie v Praze nebo vůbec voliče levicové, kteří ale jsou názorově poněkud umírněnější než třeba levicový volič v Ostravě, zaujmout právě Martin Jahn. A paradoxně Jiří Paroubek nebo ještě někteří více levicoví politici v Praze vždy neuspěli. Opravdu si tedy myslím, že to je docela logický tah, ale uvidíme samozřejmě, co to přinese."

Hostem rubriky Česko v komentáři byl politolog Jan Bureš.