Co chtějí čeští voliči?

Mirek Topolanek (vorne) mit Jiri Paroubek (Foto: CTK)
0:00
/
0:00

Většina Čechů je proti vládě velké koalice ODS a ČSSD - nesouhlasí s ní dvě třetiny lidí. Téměř polovina občanů by ale nechtěla ani předčasné volby. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se konal bezprostředně po volbách. Tak co vlastně chtějí? - zeptal se po zveřejnění těchto výsledků v České televizi premiér Jiří Paroubek.

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, foto: ČTK
Se stejnou otázkou jsme se obrátili na politologa Jana Bureše z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podle jeho názoru chtějí voliči převahu toho svého tábora - a to podle něj pak silně ovlivňuje chování politických stran.

"Většina českých voličů vnímá politiku jako určitou silovou záležitost. To znamená, že za lepšího politika nebo lepší stranu je považován ten, kdo zvítězí v nějakém souboji. A z tohoto důvodu samozřejmě tato mocenská logika vede ty politické strany k tomu, že se snaží za každou cenu prosadit své návrhy řešení. To můžeme vidět i třeba teď v těch povolebních vyjednáváních, kdy občanští demokraté jen velmi málo ochotně mluví o tom, že by byli vůbec ochotni se vzdát třeba myšlenky rovné daně, přestože je evidentní, že pro velkou část toho politického spektra, které bylo zvoleno do Sněmovny, ta koncepce rovné daně není přijatelná. Ale právě proto, že ODS se více-méně bojí, že kdyby veřejně přiznala, že tento koncept musí opustit, tak že bude voliči považována za slabou, za toho, kdo ustoupil. Čili toto silové nebo většinové řešení problému je prostě v české politice i v české společnosti velmi silně přítomno."