Sociální demokracie posílá lidovcům další vážné varování

Úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vládní koalice se zatím nerozpadla. Napětí mezi sociálními demokraty a lidovci ale trvá dál. Nic na tom nezměnila ani pondělní večerní schůzka špiček koaličních stran. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka  (vlevo) a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus,  foto: ČTK
Napětí vyvolaly některé výroky premiéra Jiřího Paroubka na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru sociální demokracie. Premiér mimo jiné opět obvinil koaliční lidovce z neloajality vůči vládě a zároveň naznačil, že by byl ochoten jít i do předčasných voleb. Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky může spolupráce s lidovci dál fungovat pouze když změní své jednání.

"Požádali jsme ovšem KDU-ČSL, aby změnila své chování, pokud chce nadále pokračovat ve vládě a v koalici se sociální demokracií. Domníváme se, že by KDU-ČSL do budoucna se měla vyvarovat kroků, které by směřovaly k podrazům na sociální demokracii, které by směřovaly k tomu, že KDU-ČSL bude své koaliční partnery kopat do kotníků."

Pokud své chování lidovci změnit nechtějí, měli by se podle Sobotky do konce týdne přihlásit k myšlence předčasných voleb. Sobotka očekává, že v takovém případě předloží lidovci návrh ústavního zákona, kterým by se zkrátilo volební období. Šéf lidovců Miroslav Kalousek ale odmítá tvrzení, že jeho strana není loajální.

"KDU-ČSL plní své koaliční závazky. Samozřejmě ale také projevuje svůj svobodný názor."

Kalousek zároveň vyjádřil přesvědčení, že předčasné volby nejsou na pořadu dne.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek  (vlevo) a první místopředseda strany Jan Kasal,  foto: ČTK
"Sdělili jsme premiérovi, že pokládáme za velmi neodpovědné, když mluví o předčasných volbách. Jeho úkolem, který dostal od tří koaličních stran, je vést koaliční vládu až do řádných voleb. Má-li s tím úkolem nějaký problém, ať ho sdělí, a budeme ho v koalici řešit. Mluvit ale osm měsíců před termínem řádných voleb o předčasných volbách je neodpovědné. Nemůže to prospět nikomu v České republice. Tím méně ekonomickému vývoji."

Sociální demokraté ale hovoří nahlas o tom, že už jim dochází trpělivost. Jako příklad nekorektního chování lidovců z posledních dnů označují dezinterpretaci závěrů koaličních jednání o Zákoníku práce. ČSSD si prý nenechá líbit postupy, které by ji, jako nejsilnější stranu, poškozovaly. Jak uvedl pro Radio Praha předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Michal Kraus, jeho strana už není v postavení, aby byla tlačena do kouta.

"Myslím, že je dobře, že jsme byli díky Jiřímu Paroubkovi schopni se vymanit z takového kouta, do kterého jsme byli neustále tlačeni vahou stojedničkové koalice a samozřejmě i tlakem ODS. Vykročili jsme sami aktivní cestou s tím, že se teď zcela zřetelně ukazuje, že jsme našli metodu a způsob, jak naše návrhy zákonů - ať už s nimi naši koaliční partneři souhlasí či nikoliv - v parlamentu prosadit. To zřejmě bude platit i o návrhu státního rozpočtu. Myslím, že máme dost důvodů k dostatečnému sebevědomí, k tomu, abychom se nebáli ukázat svou sílu nejsilnější parlamentní strany."

Pondělní koaliční schůzka nakonec skončila společným názorem, že koalice bude zatím pokračovat dál. Krize tak byla na čas zažehnána. Analytici ale většinou soudí, že postupem času může být podobných krizí stále víc. Myslí si to i politolog Tomáš Lebeda.

"Do voleb rozhodně bude přibývat podobných šarvátek a krizí. Nemyslím si, že by politici chtěli vyvolat nějakou vážnější krizi, protože si uvědomují, že do voleb je osm měsíců a všichni už to chtějí přestát. Všichni už mají rozplánované své kampaně a nechtějí riskovat to, že by se ten předvolební jízdní řád nějakým způsobem měnil. Strany ale samozřejmě potřebují také se nějak vymezit vůči ostatním, ukázat, že mají odlišné pozice."