Sociální demokracie má v Brně volební sjezd

Foto: ČTK

V Brně v pátek začal dlouho očekávaný volební sjezd sociální demokracie. ČSSD tentokrát volí svého předsedu už první den, horkým kandidátem byl podle předvolebních průzkumů dosavadní úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. Jeho jediným protikandidátem je jihomoravský hejtman Michal Hašek. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek na sjezd nepřijel.

Zleva Roman Onderka,  Michal Hašek a Zdeněk Škromach,  foto: ČTK
Volební boj byl těsně před sjezdem vyrovnaný, oba kandidáti, tedy Bohuslav Sobotka i Michal Hašek, získali stejný počet nominací z krajských konferencí. Ty ale nejsou pro delegáty sjezdu závazné, ale pouze doporučující. ČSSD si přitom svého předsedu volí tajně. Michal Hašek před sjezdem řekl, že půjde o vyrovnaný souboj.

"Já jsme velmi rád, že zatím těch osm měsíců přinášelo velmi kultivovaný předvolební souboj obou hlavních kandidátů na předsedu sociální demokracie. Chtěl bych velmi věřit, že i nadále to bude kultivovaný souboj myšlenek, a nikoliv nějaké podpásové útoky nebo něco podobného. Myslím si, že by bylo ponížením celé členské základny sociální demokracie a především šesti set delegátů, kteří jedou na brněnský sjezd, kdyby se hodily ručníky do ringu a zákulisní dohody začaly nahrazovat demokratickou vůli delegátů."

I Bohuslav Sobotka pro Český rozhlas potvrdil, že pokud se stane předsedou, nebude mít problém ve vedení strany se svým protikandidátem Michalem Haškem spolupracovat.

Bohuslav Sobotka
"Já jsem otevřený spolupráci prakticky se všemi, kdo dnes kandidují do vedení sociální demokracie, protože si myslím, že delegáti sjezdu určitě vyberou ty nejsilnější a nejlepší osobnosti. A po sjezdu je třeba zapomenout na nějaké tábory a fungovat ve prospěch našich voličů a sociálně demokratického programu."

Předseda Senátu z ČSSD Milan Štěch před sjezdem odhadoval, že boj o nejvyšší stranickou funkci vyhraje úřadující lídr Bohuslav Sobotka.

"Protože on už v minulosti prokázal, že je schopný politik. I v tom poměrně těžkém období, kdy z hodiny na hodinu předseda Paroubek položil funkci, on se jí ujal, musel se jí de facto ujmout. A vykonával tu funkci dobře. Také v tom období sociální demokracie dosáhla určitých dílčích úspěchů a myslím si, že by měl dostat šanci, aby ČSSD v nastávajícím období mohl vést."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach by ale v čele strany raději viděl šéfa Asociace krajů Michala Haška.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek
"Znám oba kandidáty, jak Slávka, tak Michala, a myslím si, že Michal Hašek je určitou změnou po období od r. 2005, kdy naposledy byla volba ze dvou kandidátů. A myslím si, že v této situaci by tím posunem byl úspěch Michala Haška."

Při volbě předsednictva své strany chybí její bývalý předseda Jiří Paroubek. Urazilo ho, že nedostal oficiální pozvání.

"Jestli někdo považuje za pozvání to, že jakýsi asistent v Lidovém domě se zeptá mé asistentky, jestli mám zajištěné ubytování, no tak to nepovažuju za pozvání. A jestli si pánové z vedení sociální demokracie neváží funkce předsedy sociální demokracie, tak já k ní mám jistý respekt. A z totohle důvodu, ať se na mne nikdo nezlobí, já tam nebudu sedět někde mezi vechtry a nebudu tam sedět, aniž bych věděl, co se ode mne očekává."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Sjezd nejsilnější opoziční strany na brněnském Výstavišti začal českou a evropskou hymnou. Bohuslav Sobotka v úvodním projevu ostře kritizoval pravicový kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných například za zvyšování daní a za důchodovou reformu. Z jeho projevu také vyplynulo, že strana musí být jiná, než byla pod vedením Jiřího Paroubka.

"Věřím, že náš sjezd otevře nové šance a vzbudí mezi občany České republiky naději na pozitivní společenské změny. Věřím, že my, sociální demokraté, můžeme povzbudit v lidech naději na to, že zde existuje jiná politická síla, že zde existuje jiný způsob a obsah politiky než ten, který nám v současné době předvádí pravicová vláda."

V sobotu bude na brněnském sjezdu následovat volba místopředsedů. Na místa čtyř místopředsedů je deset kandidátů a o křeslo jediné ženy ve vedení ČSSD se uchází devět sociálních demokratek. Sjezd také projedná aktualizaci stranického programu a změny stanov.