Sociální demokraté na sjezdu volili předsednictvo a kritizovali vládu

Foto: ČTK

Ke konci minulého týdne se v Brně sešli sociální demokraté. Na sjezdu volili nové vedení, diskutovali o dalším vývoji strany a kritizovali současnou vládu.

Michal Hašek  (vlevo) a Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
V jedné volbě měli delegáti jasno, čestným předsedou ČSSD se stal ekonom Valtr Komárek. Další volby ale už tak jednoznačné nebyly. Před sociálními demokraty stála především otázka nového vedení strany. O post předsedy bojoval jihomoravský hejtman Michal Hašek a Bohuslav Sobotka, který ČSSD vedl od odstoupení Jiřího Paroubka. Právě Sobotka nakonec ve volbě vyhrál. Jeho vítězství nad Haškem bylo velmi těsné. Přesto vnímá nadpoloviční většinu hlasů z celkem zhruba šesti stovek delegátů sjezdu jako silný mandát.

"Protože ten mandát byl ze dvou kandidátů, byl ve dvou kolech tajné volby a na sjezdu bylo zastoupeno téměř 600 delegátů, což je velmi reprezentativní část sociálních demokratů a vnímám to jako silný demokratický mandát, který jsem tady dostal proto, aby vedl sociální demokracii v příštích letech."

Premiéra a předsedu ODS Petra Nečase zvolení Sobotky nepřekvapilo. Podle něho to pro ČSSD nebude znamenat "odklon od populistické politiky", chce ale s demokratickou opozicí trpělivě jednat.

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
O jednání s opozicí hovořil i šéf Věcí veřejných Radek John, který chce s novým předsedou sociálních demokratů hledat shodu na zdravotnické reformě.

"Hned příští týden se pokusíme vyvolat jednání s předsedou sociální demokracie a jeho týmem o zdravotnické reformě, protože stále věříme, že konsensuální dohoda o zdravotnické reformě by byla mnohem lepší a užitečnější. Pro nás to znamená začátek jednání a doufáme, že na zdravotnické reformě, která se opravdu týká všech, bychom se v některých parametrech mohli shodnout i se sociální demokracií."

Sobotkův soupeř Michal Hašek nakonec ve vedení ČSSD usedl také. Ve funkci prvního místopředsedy strany se bude věnovat především záležitostem regionální politiky.

"Mým úkolem je přenášet všechny podněty z úrovně regionální do centrálního vedení sociální demokracie. Jsem rád, že jsem k tomu od sjezdu dostal silný mandát jako první místopředseda a budu velmi rád týmovým hráčem v tomto novém týmu vedení sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou."

Marie Benešová,  foto: ČTK
Brněnský sjezd vybíral i další místopředsedy, zvoleni tak byli Jiří Dienstbier, Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach a Martin Starec a bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová. Ta si jako prioritu stanovila boj s korupcí a větší podporu žen ve vedení ČSSD.

"Protože jsem tady jediná žena a myslím si, že by slušelo, kdyby ve vedení bylo více žen. Určitě je budu oslovovat, vyhledávat a bude dobré, když si vytvoříme nějaký rezervoár ženského prvku, který bude po ruce."

Foto: ČTK
Volba nového vedení ale nebyla jediným úkolem, který před delegáty stál. Projednávat měli také návrhy na změnu stanov, většinu z nich zamítli. Neschválili prodloužení funkčního období předsedy, místopředsedů a dalších funkcionářů ze dvou na tři roky. Odmítli také kvóty pro kandidaturu žen i předlohy, které by omezily vliv takzvaných velrybářů a účelové hromadné nábory nových členů. Prošla naopak změna, která má zamezit kumulování stranických funkcí.

Důležitým tématem sjezdu byly také vládní reformy, sociální demokraté kritizovali současnou vládu za penzijní reformu nebo sjednocení sazby daně z přidané hodnoty.