Hejtmana Davida Ratha obvinila policie z přijetí úplatku

Foto: ČTK

Policie v pondělí večer zadržela poslance sociální demokracie a středočeského hejtmana Davida Ratha a v úterý ho obvinila z přijetí úplatku. Kriminalisté ho podle policie dopadli podle těsně po přijetí peněz, našli u něj sedm milionů korun. Policisté Ratha obvinili z nejen z podplácení, ale i poškozování finančních zájmů Evropské unie, tedy z manipulace s evropskými dotacemi.

Lenka Bradáčová a Petr Lessy,  foto: ČTK
V případu figurují kromě Ratha čtyři muži a tři ženy. Mezi stíhanými je i exposlanec ODS a blízký Rathův spolupracovník Petr Kott či ředitelka kladenské nemocnice a členka předsednictva ČSSD Kateřina Pancová. Obvinění Davida Ratha shrnuje státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Jedná se o podezření ze čtyř trestných činů - to se vyjadřuji obecně ve vztahu ke všem obviněným osobám. Jedná se o trestný čin poškození zájmů Evropské unie, dále o podplácení, přijetí úplatku a sjednávání výhody při sjednávání veřejné zakázky."

Miroslava Němcová,  foto: ČTK
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová vydala už v pondělí večer souhlas s odevzdáním poslance soudu. Státní zástupkyně už v úterý podala návrh na vzetí do vazby, ve středu ho soud do vazby poslal. Před zatčením ho neuchránila ani poslanecká imunita, protože byl zadržený přímo při činu. O přijetí úplatku sám Rath tvrdí, že v krabici, kterou nesl v momentě zadržení policií, měla být láhev vína. Celou kauzu považuje za "dobře připravenou a provedenou společenskou popravu politika", ale chce ze všech funkcí odstoupit. Policejní prezident Petr Lessy zdůraznil, že policie na případu pracovala zhruba půl roku. Zároveň odmítl, že by měl případ ze strany policie jakékoliv politické pozadí.

"Policie je tu jednoznačně od toho, aby když je spácháno jednání, které má znaky trestného činu, tak policie ve spolupráci s ostatními orgány bude vždy konat. Bude konat bez ohledu na to, jestli tento člověk je politik, nebo není politik, jestli je členem té či oné politické strany. Zcela zásadně odmítám jakékoli diskuse o tom, že by tento případ mohl mít politické pozadí."

David Rath  (vlevo) a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová,  foto: ČTK
Podle svých spolustraníků ze sociální demokracie by měl David Rath okamžitě rezignovat na svou funkci hejtmana a pozastavit své členství v ČSSD. Podle předsedy Bohuslava Sobotky budou navíc poslanci sociální demokracie hlasovat o zbavení Davida Ratha poslanecké imunity. Jednání svého kolegy odsoudil také předseda Asociace krajů Michal Hašek.

"Pokud se skutečně prokáže to, z čeho policie Davida Ratha obvinila, pak není na místě nic jiného, než omluva české veřejnosti. Omluva za selhání člověka, které bylo sice individuální, ale bylo v dresu sociální demokracie. Mě osobně to velmi mrzí a mrzí mne také, že to bylo v dresu hejtmana."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Pro Rathovo vydání hodlá v dolní komoře hlasovat i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Věří, že policie postupuje při vyšetřování podle zákona.

"Nemám žádný komentář. Je to věc, kterou řeší orgány činné v trestním řízení a ty jsou nezávislé. Nemám sebemenší důvod pochybovat, že postupují v souladu se zákonem a bez jakéhokoliv politického zásahu. Zaznamenal jsem mediálně výroky, které měly něco podobného naznačovat, ale mohu to absolutně vyloučit."

Buštěhradský zámek,  foto: ČTK
V případě odsouzení Davidu Rathovi hrozí až dvanáct let žaláře. Podle zpravodajských serverů jsou předmětem zájmu detektivů také veřejné zakázky ve středočeských nemocnicích. Skupina údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku. Ministerstvo financí kvůli Rathovu zadržení pozastavilo výdaje pro Regionální operační program Střední Čechy. Více o přerušení proudu dotací řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

"První, co ministerstvo financí muselo udělat je, že zastavilo veškerou certifikaci. To znamená, že z projektů, na kterých se podílel šéf regionální rady nebudeme chtít proplácení do vyšetření případu. Preventivně je zastaveno. Bavíme se asi o jedné miliardě."

Ve středu oznámila Evropská komise, že případ Davida Ratha bude bedlivě sledovat. Chce, aby ji české úřady poskytovaly další informace.