David Rath si stěžuje na kauci, odvolal se proti ní i žalobce

David Rath

Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath, dříve člen sociální demokracie, ve vězení pravděpodobně zůstane až do vynesení rozsudku ve své korupční kauze. Soud sice stanovil čtrnáctimilionovou kauci, po jejímž složení by mohl být propuštěn z vazby, Rathovi ani jeho rodině se ale tak vysokou částku nepodařilo dát dohromady. Exhejtmanovi nepomůže ani šéf protikorupční nadace Karel Janeček, kterého o to požádali Rathovi advokáti. Ti proti kauci podali ve čtvrtek stížnost. S kaucí nesouhlasí ani středočeský státní zástupce Petr Jirát. O dalším postupu tak rozhodne Krajský soud v Praze.

Ratmír Rath,  manželka Davida Ratha Eva a Rathův obhájce Roman Jelínek,  foto: ČTK
Výše kauce, kterou stanovil Okresní soud Praha - východ toto pondělí, Davida Ratha zaskočila. Z litoměřické vazební věznice později vzkázal, že jeho rodina tak velkou částku není s to zaplatit. Jeho otec a přítelkyně Renata Horká, s níž Rath vychovává syna, nabídli každý půl milionu korun. Rathův otec prof. Ratmír Rath marně žádá policii o navrácení více než deseti milionů korun, které kriminalisté zajistili v trezoru jejich společného rodinného domu. Prof. Rath tvrdí, že tyto peníze patří jemu:

"Žádal jsem i prostřednictvím svých právníků, zatím to ale je na mrtvém bodě. Nikdo se nevyjádřil. Mne už asi třikrát vyslýchali, naposledy mi i dělali otisky. Takže je to záležitost spíš na dlouhý běh, tak bych to viděl."

Rathův obhájce Adam Černý již během týdne připustil, že čtrnáct milionů korun se jeho klientovi s největší pravděpodobnosti získat nepodaří. Finančně přispět na kauci nechtěl ani nikdo ze zhruba tří desítek lidí, kteří se za Ratha písemně zaručili. Termín pro složení kauce je 3. září. Rathovi advokáti měli možnost se proti výši kauce do čtvrteční půlnoci odvolat. Stížnost skutečně podali, jak uvedl okresní soudce Jiří Wažik. Potvrdil i to, že už ve středu se proti kauci odvolal i středočeský státní zástupce Petr Jirát:

David Rath,  foto: ČTK
"Soud obdržel stížnost státního zástupce proti rozhodnutí o připuštění peněžité záruky ve věci obviněného Ratha. Věc bude neprodleně postoupena Krajskému soudu v Praze."

Žalobce Jirát si přitom nestěžoval proti výši kauce, ale proti kauci jako takové. Obává se totiž, že pokud by se Rath dostal z vězení, mohl by uprchnout a vyhnout se dalšímu vyšetřování i trestu:

"My máme skutečně důvodnou obavu, že by v tomto případě uprchl nebo se skrýval před orgány činnými v trestním řízení. Nebyl by tak k zastižení, ať už pro účely přípravného řízení, nebo pro řízení před soudem. To znamená, že tu je prioritně obava z útěku."

Pokud krajský soud stížnosti státního zástupce vyhoví, bývalý středočeský hejtman nejspíš zůstane ve vazbě až do konečného rozsudku, potvrzuje advokát Jaroslav Ortman:

"Ty dveře by se zavřely. V přípravném řízení trvá vazba u tak závažného činu nejdéle rok, čili by čekal do května příštího roku."

Karel Janeček
Rathovi advokáti požádali o pomoc s kaucí podnikatele a šéfa Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka. Ten zpočátku nevylučoval, že by peněžitou záruku za Ratha mohl složit. Českému rozhlasu naznačil, za jakých okolností by byl ochoten žádost vyslyšet:

"Pokud bych se měl domnívat, že Rathovi byla učiněna zásadní nespravedlnost, tak by to smysl mít mohlo. Podle mého názoru je třeba podniknout maximum kroků k tomu, aby se dotyčný člověk dočkal ospravedlnění. Tak myslím, že i kdyby tu bylo riziko toho, že ten krok nepomůže, tak i takový krok může mít smysl."

Po rozmluvě s Davidem Rathem si ale Karel Janeček poskytnutí kauce rozmyslel. Exhejtman, s nímž se sešel ve vazební věznici, ho prý nepřesvědčil. Uvedl to ve čtvrtek večer v České televizi:

"Je pravda, že jsem mluvil s panem Rathem v jeho věznici, nicméně důvodem nebylo to, abych se dozvěděl detaily o dalších korupčních kauzách. Já jsem chtěl pouze za sebe, vlastními silami, udělat maximum pro to, abych si ověřil, že není ani minimální šance, že by pan Rath byl obětí nějakých konstrukcí, že by byl nevinnou obětí."

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.