Z vazby do Poslanecké sněmovny?

David Rath, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kauza dnes už bývalého středočeského hejtmana a bývalého člena ČSSD Davida Ratha je v Česku nadále událostí číslo jedna. Vyvolává polemiky mezi lidmi, v politických kruzích se někdy stává i předmětem sporů. Případ vzhledem k tomu, že policie Davida Ratha a dalších sedm zadržených stíhá nejen pro podezření z podplácení a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, ale také pro poškozování finančních zájmů Evropské unie, bedlivě sledují i v Bruselu.

David Rath během převozu do litoměřické vazební věznice,  foto: ČTK
Evropská komise podle svého mluvčího případ nejen bedlivě sleduje, ale bude od českých úřadů chtít i další informace. Případ tak nevrhá v zahraničí na Českou republiku nejlepší světlo. Prezident Václav Klaus také poukázal na to, že kauza poškozuje důvěru občanů v politický systém a politici by se do ní neměli vměšovat:

"Každá kauza tohoto typu nesmírně poškozuje českou politiku, důvěru občanů v náš politický systém, v politiku samotnou, a mám strach, že to samozřejmě bude zaznamenáno nejenom u nás doma, ale i v našem okolí. V každém případě je to pro nás velké neštěstí. Myslím si, že teď je to trestný čin, teď by bylo nedobré, aby to místo policistů, vyšetřovatelů a soudců řešili politici. Byl bych velmi rád, aby se to nechalo na tento svět a na tuto sféru."

David Rath byl ve středu večer převezen do litoměřické vazební věznice. Jeho advokát Adam Černý podal stížnost proti obvinění i proti uvalení vazby. Soud Davida Rath, který je viněn z přijetí sedmimilionového úplatku, poslal do vazby kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct.

Litoměřická vazební věznice,  foto: ČTK
David Rath se vzdal členství v ČSSD i funkce hejtmana, ponechal si však poslanecký mandát. Sněmovna tedy musí na své příští schůzi, která začíná 5. června, rozhodnout o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání. Předseda ČSSD a šéf sněmovního mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka už si žádost o vydání prostudoval. Podle šéfky sněmovny za ODS Miroslavy Němcové je ale nepřípustné, že dokumenty odnesl z Poslanecké sněmovny:

"Pan předseda Sobotka má v tuto chvíli vystupovat jako předseda mandátového imunitního výboru, zástupce celé sněmovny, nikoli jako šéf ČSSD. Šokující informací pro mne je, že odvezl všechen spisový materiál do Lidového domu. Jestli tam kopíruje tento materiál, předává ho osobám, které ho nemají vidět, tak to považuji za flagrantní porušení morálního etického chování, které musí mít každý poslanec."

Bohuslav Sobotka tuto výtku odmítl jako neopodstatněnou. Celou záležitost považuje za bouři ve sklenici vody:

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Do Lidového domu ho donesl tajemník mandátového a imunitního výboru. Ten si ho také odnesl zpět do Poslanecké sněmovny. Nikdo jiný ty dokumenty v ruce neměl než právě já jako člen a předseda mandátového a imunitního výboru. Nebylo možné jiným způsobem zajistit, aby se k nim dostali členové mandátového a imunitního výboru, než že je předseda výboru Bohuslav Sobotka osobně rozpečetí a předá tajemníkovi výboru tak, aby byly k dispozici."

Miroslava Němcová připustila, že neexistuje žádný předpis, který by zabránil předsedovi sněmovního výboru, aby si vzal policejní spis, určený poslancům, mimo sněmovnu. Podle ní je proto nutné řešit, jak tomu propříště zamezit.

Sněmovní výbor by měl o zbavení poslance Davida Ratha imunity jednat v úterý Bohuslav Sobotka doporučí, aby imunity zbaven byl, ale zároveň by chtěl, aby se jednání výboru mohl David Rath osobně zúčastnit.

Miroslava Němcová,  foto: ČTK
Na úterním jednání imunitního a mandátového výboru může podle Miroslavy Němcové zastupovat Davida Ratha jeho advokát. Předsedkyně sněmovny ale vyzvala sociálně demokratické politiky, aby přiměli Davida Ratha ke složení poslaneckého mandátu. Pokud tak neučiní, bude se podle ní muset vyřešit jeho přítomnost na červnové schůzi sněmovny. O možnost účastnit se jejího plenárního jednání musí David Rath požádat soud, státní zástupkyni, policii či vedení vazební věznice:

"Pokud by bylo rozhodnuto ve prospěch žádosti, bude muset policie poslance na sněmovní jednání dopravit a také ho tady hlídat. Problematickou by byla účast policistů nebo vězeňské služby přímo v jednacím sále. O jejich účasti bych musela rozhodnout."