Česko má novou vládu

Nový kabinet, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká republika má novou vládu, kterou vytvořila staronová koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Prezident Václav Klaus v pondělí do jejího čela jmenoval sociálního demokrata Jiřího Paroubka. Vláda se ještě v pondělí večer sešla na první schůzi. Podrobnější informace o nové vládě zjišťovala Martina Lustigová.

Nový kabinet,  foto: ČTK
"Chtěl bych vám slíbit, že tato vláda bude dělná a že od prvního okamžiku využije veškerého času, který je jí dán k dispozici a v krátké době také požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru, jak odpovídá parlamentním zvyklostem v naší zemi," prohlásil po jmenování nového kabinetu premiér Jiří Paroubek. Podle ústavy by vláda měla Sněmovnu požádat o vyslovení důvěry do třiceti dnů.

Nový kabinet bude mít velice málo času k provedení zásadnějších kroků. Politologa Tomáše Lebedy se ptáme, co vláda může do voleb stihnout: "Domnívám se, že toho nebude mnoho. Určitě se jí může podařit připravit ratifikační proces Evropské ústavní smlouvy. Může se jí podařit mírně snížit daně pro středně- a nízkopříjmové skupiny, tak jak to má v koaliční smlouvě. Možná předloží ještě několik dalších zákonů, které jsou v současné době rozpracovány, ale myslím, že nějaké vlastní koncepce už prostě nestihne realizovat jednoduše proto, že toho času je velmi málo."

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn,  foto: Zdeněk Vališ
Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn potvrzuje, že mezi priority vlády patří ratifikace euroústavy. K další činnosti vlády vicepremiér dodává: "Jinak bude pokračovat v prioritách, které měla. Je to třeba novela daňového zákona, je to příprava úpadkového zákona, deregulace nájmů a další věci." Příliš času ale vládě nezbývá například na reformu důchodového systému nebo zdravotnictví. "U zdravotnictví myslím, že bychom měli mít do léta shodu na určitých stabilizačních opatřeních, to znamená zamezit plýtvání. Jestli budeme schopni schválit dlouhodobou koncepci, to ukáže čas,"říká Martin Jahn.

Koaliční smlouva obsahuje ustanovení, že koaliční strany budou v zásadních věcech hlasovat společně a nebudou hledat podporu u opozice. Týká se to státního rozpočtu, daňových zákonů a věcí vztahujících se k obraně státu a ochraně vlastnictví.

Paroubkova vláda má opět osmnáct členů. Po třech křeslech získaly menší koaliční strany, dvanáct křesel připadlo sociálním demokratům. V nové vládě zasedli pouze čtyři nováčci: Petr Zgarba se stal ministrem zemědělství, Radko Martínek povede ministerstvo pro místní rozvoj, Pavel Zářecký stojí v čele Legislativní rady vlády a Dana Bérová je novou ministryní informatiky. V Paroubkově vládě jsou celkem tři ženy, což je nejvíc od roku 1989. Změní noví ministři politiku vlády? Pokračuje politolog Tomáš Lebeda: "Neočekávám nějaké zásadní změny. Domnívám se, že skutečně se tato vláda bude spíše soustředit na přípravu na volby a podle toho bude vypadat i její politika. To znamená žádné zásadní změny, žádná bolestivá opatření. Spíše tedy politika, která je typická před volbami, tedy politika, která nebude voličům příliš vadit a kterou si spíše voliče budou chtít získat." K takové politice patří například chystané snižování daní.

Prezident republiky Václav Klaus  (vpravo) jmenoval novou vládu v čele s premiérem Jiřím Paroubkem  (vlevo),  foto: ČTK
A nový premiér? Jiří Paroubek není veřejnosti příliš znám - v celostátní politice zatím neměl příležitost se výrazněji představit. Lidé ho dosud vnímali jen jako politika z pražského magistrátu. Pokračuje Tomáš Lebeda: "Tam si získal takovou, řekněme, velmi rozporuplnou reputaci. A můžeme být trošku rozpačití. Nezbývá nám než doufat, že se nakonec premiér Paroubek ukáže lepším, než jak ho média v současné době představují." Socioložka Jiřina Šiklová zase v narážce na Paroubkův rozhlasový rozhovor upozorňuje na premiérovu nešikovnost při komunikování s médii: "Buď opravdu otázky nechápe, nebo neumí formulovat odpovědi. V každém případě si pletl takové otázky, kdy je potřeba sdělit fakta, s otázkami názorovými. Když někdo na otázku ´Jste věřící?´ odpoví, že neví a že někdy ano, někdy ne, tak mi to trošku připadá zvláštní, že by tento člověk, takto se vyjadřující, mohl být dobrým premiérem."