První měsíc ministra zdravotnictví Davida Ratha

Ministr zdravotnictví David Rath po zvolení lídrem pražské ČSSD, foto: ČTK

David Rath je ministrem zdravotnictví jeden měsíc. Za tu dobu si stihl znepřátelit prezidenta, politiky z ODS i některé lékaře. Šéfka Všeobecné zdravotní pojišťovny po údajném nátlaku raději opouští funkci. Za uplynulý měsíc bylo na Davida Ratha podáno šest žalob a žalující žádají vedle omluvy také odškodnění v celkové výši přes 3 miliony korun. První měsíc ministra Ratha - to je téma, které zaujalo Martinu Lustigovou.

Ministr zdravotnictví David Rath po zvolení lídrem pražské ČSSD, foto: ČTK
David Rath od počátku vystupuje jako razantní, ale také arogantní politik. Ještě před jmenováním ministrem se dostal do sporu s prezidentem Václavem Klausem, kterému vadilo, že by do funkce jmenoval člověka, který by byl ve střetu zájmů. Poté, co se stal ministrem, vytáhl do boje proti Všeobecné zdravotní pojišťovně, na kterou uvalil nucenou správu. Její ředitelku Jiřinu Musílkovou se pak snažil zbavit funkce. Ta už oznámila, že k 1. lednu odstoupí sama. A v pondělí prozradila, že ji k tomu vedly výhrůžky: "To vyhrožování bylo dvojího druhu. Jednak když okamžitě neabdikuji, tak se něco najde a bude se házet hnůj. Druhý druh byl takový, že se taky dá odvézt na dva nebo tři dny do cely předběžného zadržení. Bylo to všechno směrováno na dobu, než parlament zařadil bod o VZP do svého programu." Jiřina Musílková se proto dokonce nějaký čas nezdržovala doma a nepoužívala mobilní telefon. A jak reagoval David Rath? "Tyto věci o výhrůžkách jsou samozřejmě smutné. A jsou smutné ze všech stran, protože víte, že několik lidí z ministerstva zdravotnictví kvůli tomu muselo mít policejní ochranu," uvedl ministr.

David Rath už naznačil, že rozhodně nehodlá s politikou skončit. O víkendu se stal lídrem pražské kandidátky ČSSD pro sněmovní volby. Nevyloučil ani možnost, že do konce roku rozšíří řady ČSSD. A jaký je tedy politik? Odborníci oceňují například jeho schopnost jasně se vyjadřovat. Na druhou stranu některé jeho výroky na adresu politických soupeřů u mnoha lidí vzbuzují rozpaky. "To, že na něj bylo během jednoho měsíce podáno několik žalob a že je pro svůl styl neustále námětem nejrůznějších novinových komentářů - ironických a satirických - to pro něj jako pro politika samozřejmě není dobré a mohlo by mu to do budoucnosti škodit. Takže já si myslím, že na jedné straně je dobré, že to je člověk, který chce něco dělat a dělá to razantně, na druhé straně způsob, jakým to dělá, si musí hlídat a musí pracovat na svém politickém stylu," míní politolog Jiří Pehe.

Kontroverzní styl politiky a vystupování Davida Ratha nijak nevadí předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi. Proč mu vyhovuje? "Tomuto politikovi může vyhovovat to, že má nyní svého zlého muže, že má někoho na špinavou práci, protože to je koneckonců politická taktika, která se uplatňuje nejenom v Česku, ale v mnoha demokraciích - význační politici, kteří jsou úplně na špičce, mají ve své blízkosti někoho, kdo za ně dělá takovou tu špinavou politickou práci. Ten politik - jako třeba Jiří Paroubek - potom může říci: ´S tímto se plně neztotožňuji, to je na mě trochu moc, tento styl je příliš dryáčnický´. To už také premiér Paroubek, pokud jde o Davida Ratha, několikrát naznačil. Ale zároveň věci, které Rath říká, už jsou venku a už nějakým způsobem pracují ve veřejném prostoru proti politickým soupeřům," soudí Jiří Pehe. Právě tím David Rath premiérovi vyhovuje. Jiří Paroubek totiž v kontrastu se svým ministrem zdravotnictví vypadá jako uvážlivý a umírněný politik. A právě to podle Jiřího Pehe potřebuje.