Kniha roku - Zeptej se táty od Jana Balabána

Soutěž Magnesia Litera už zná své vítěze. Knihou roku 2011 se stalo Zeptej se táty od Jana Balabána. Ostravský spisovatel svůj román dokončil těsně před smrtí, zemřel před rokem ve věku 49 let. Kniha Zeptej se táty je dialogem syna se zesnulým otcem. Jejím hlavním tématem je smrt, ale i život a vyrovnávání se s minulostí.

Soutěž Magnesia Litera vznikla s cílem popularizovat kvalitní českou i překladovou literaturu. Ceny se udílely v sedmi kategoriích z 24 nominovaných titulů vydaných loni v Česku. Velká pozornost bývá upřena tradičně na kategorii próza. Letos zde byla konkurence vysoká. Sešlo se šest nominací, včetně knihy Jana Balabána. Prvenství v této kategorii získal Martin Ryšavý. A to za román Vrač. Autor se po svém předešlém románu Cesty na Sibiř, za který dostal také Magnesiu Literu, opět vrátil do Ruska.

Martin Ryšavý  (vpravo) si na jeviště pozval svého přítele,  který se stal předobrazem hlavního hrdiny,  foto: ČTK
"Vrač znamená především lékař v ruštině, ale kořen toho slova směřuje tam, kde je třeba slovenské sloveso vraviť, to znamená povídat. A je docela možné, i když to nechci tvrdit, nejsem lingvista, že kdysi dávno to slovo vrač znamenalo něco jako zaříkávač a teprve s postupem času se stalo v Rusku tím lékařem a ničím jiným,"

uvedl Martin Ryšavý v České televizi. Hlavním hrdinou románu je metař Gusev, který zdánlivě chaoticky chrlí svůj monolog a tak odhaluje podobu dnešního Ruska. Ryšavý si na jeviště pozval také svého přítele, který se stal předobrazem hlavního hrdiny.

"Jsou to vlastně dva monology, které jsou sérií historek a vyprávění bývalého režiséra, později metaře, který se obrací na svého českého kamaráda a vypráví mu historky a s jejich pomocí se dotýká společného problému těchto dvou postav."

Josef Hrubý získal cenu za poezii,  foto: ČTK
Mezi šesti nominovanými v kategorii próza byly také dvě ženy, uvedl pro Český rozhlas Pavel Mandys z pořádajícího sdružení Litera.

"Hana Androniková tam má velmi osobně laděný román Nebe nemá dno. Petra Hůlová naopak takovou fantaskní novelu o tom, jak se dnes možná žije těm, kteří se cítí poraženi sametovou revolucí. Ta kniha se jmenuje Strážce občanského dobra."

A právě Hana Androniková získala se svojí knihou Nebe nemá dno největší oblibu a získala Cenu čtenářů. Ostatní kategorie měly po třech nominacích. V poezii zvítězil Josef Hrubý.

Litera za knihu pro děti a mládež pro Alžbětu Skálovou s knihou Pampe a Šinka,  foto: ČTK
"Já už jsem nominován podruhé po pěti letech. Sbírka, za kterou jsem teď oceněn, se jmenuje Otylé ach."

Ceny Magnesia Litera se letos rozdaly už po desáté. Mezi další oceněné patřily například Alžběta Skálová s knihou Pampe a Šinka a to v kategorii pro děti a mládež. Literárním objevem roku je podle poroty Markéta Baňková se svou popularizační knihou fyziky pro děti s názvem Straka v říši entropie. Letos poprvé se udílela také cena pro Čtenáře roku. Novou tradici založil Svaz knihovníků. Vítězkou se stala studentka hustopečského gymnázia Dagmar Černá. Za rok 2010 si v místní knihovně vypůjčila a přečetla 849 knih.