Koalice musí hájit zdravotnické poplatky i ve vlastních řadách
Poplatky ve zdravotnictví nadále zůstávají žhavým politickým tématem. Kromě vytrvalého odporu levicové opozice vláda neustále zápasí i s kritiky v koaličních řadách, kteří předkládají návrhy na omezení nebo zrušení poplatků pro určité skupiny pacientů. Zatím ale stále platí, že systém zůstává beze změny.
Spolu s dalšími poslanci by také chtěla osvobodit od poplatků i děti do 15 nebo 18 let věku. Lidovci zase navrhují tuto úlevu pro důchodce starší 70 let. Zubová má námitky i k tomu, že poplatek se neplatí za jednotlivý recept, ale za každou na něm uvedenou položku: "Máme požadavky samozřejmě na snížení poplatků nebo zrušení poplatků co se týče dětí, seniorů, pak zkusíme ještě uspět v poplatcích za recept. A máme tam ještě další návrhy, které v tisku nebyly, máme celkový komplexní návrh."
Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka dokonce přišel s úvahou, že pacienti by neměli platit ani za tzv. primární péči u praktických lékařů, gynekologů či zubařů. Podle náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně některé z těchto návrhy jdou až příliš daleko: "Některé jsou technické názory na změnu, o kterých se dá určitě mluvit, některé z nich by v podstatě totálně zrušily systém vybírání poplatků." Nicméně ministerstvo se návrhy zabývat bude, potvrdil Hroboň: "My se oficiálně vyjádříme k jejich návrhům. Propočítáme, jaké by to mělo dopady, jak přímé finanční, tak regulační."Pro resort jsou ale důležité údaje z prvních měsíců vybírání poplatků. První náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr říká: "Ta čísla jsou skutečně předběžná. Nicméně jednoznačně potvrzují závěry, které vzešly z lednových čísel. To znamená, že ten efekt regulace funguje, to znamená, že se výrazně snižuje počet předepsaných balení speciálně levných léků, které hradí zdravotní pojišťovna. Že se snižuje zatížení ambulantní sféry jak u praktických lékařů, tak u ambulantních specialistů."
Tyto údaje považují za relevantní hlavně představitelé ODS, jejímž členem je ministr Tomáš Julínek. Poslanec občanských demokratů Boris Šťastný navíc zdůrazňuje, že místo navrhovaného plošného rušení poplatků by se spíše mělo uvažovat o kompenzacích ze sociálního systému určeným pro jednotlivcům. "Opravdu není to věk, ale konkrétní sociální situace konkrétního jednotlivce nebo konkrétní skupiny obyvatel, která má rozhodovat o tom, zda bude platit nebo nebude platit. V kolika letech se z chudého dítěte stane bohaté dítě? Je to v roce, ve dvou, ve třech, v šesti? Stejně tak máte seniory, kteří jsou velmi dobře ekonomicky zabezpečeni ale i ty, kteří tu péči opravdu potřebují nějakým způsobem kompenzovat."