Lékaři většinou odmítají Julínkovu reformu

Tomáš Julínek, foto: autor

Ve znamení vášnivé debaty o zdravotní reformě ministra Tomáše Julínka se nesl 22. sjezd České lékařské komory, který o víkendu proběhl v Praze. Jednání sjezdu sledoval Zdeněk Vališ.

Tomáš Julínek,  foto: autor
Reformu přijel na sjezd stavovské organizace lékařů obhajovat sám ministr Tomáš Julínek. Byl si přitom vědom toho, že přijíždí do takříkajíc jámy lvové. S Českou lékařskou komorou má už dlouho napjaté vztahy a sám z ní vystoupil. Pokud by tedy odešel z politiky, nemohl by se vrátit k lékařskou praxi, protože členství v komoře je povinné. Přesto na sjezd dorazil s rozhodnutím bojovat za reformu.

Maria Kortusová,  foto: autor
„Myslím, že je pro mě spíše důležité získávat vždy za všech okolností, na každém mítinku, lidi pro reformu. Využít toho prostoru a sdělit, co tam doopravdy je. Tady je vedení komory vyloženě zaměřeno proti, je hodně politizované.“

S naprostou většinou delegátů sjezdu ale ministr po tříhodinové debatě plné bouřlivých reakcí a emotivních výstupů nenašel společnou řeč.

„Myslím, že reforma zgruntu, zvláště jak v tomto podání, jak ji prezentuje pan ministr, je opravdu nebezpečný experiment. Myslím, že by spíše bylo třeba připravit nějaké kroky a ověřit napřed, zda budou fungovat v praxi.“

Řekla Radiu Praha Maria Kortusová, soukromá internistka z Českých Budějovic. Také kardiolog Aleš Herman, který má privátní centrum v krajské nemocnici v Pardubicích, říká, že české zdravotnictví potřebuje reformu evoluční, s mírnými úpravami, a ne revoluční změny. A co mu vadí na Julínkově reformě?

Aleš Herman,  foto: autor
„Vadí mě tam nejasně kodifikované smluvní vztahy u soukromých lékařů, nebezpečí z podhodnocení jejich práce, takový voluntarismus ve smluvních vztazích lékař-pojišťovna, protože pojišťovna bude vždy silnějším partnerem.“

Za ministrem naopak pevně stojí například děkan 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda, bývalý prezident České lékařské komory.

Bohuslav Svoboda,  foto: autor
„Ano, je nutná reforma českého zdravotnictví zgruntu. Stejně jako se musí reformovat všechna zdravotnictví všech ostatních zemí kolem nás v Evropě. My nemůžeme setrvávat na tom, co tady bylo dosud.“

O nutnosti radikální reformy nepochybuje ani olympijský vítěz ve vodním slalomu z roku 1992 Lukáš Pollert, lékař v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích.

„Podle mě potřebuje reformu zdravotnictví celá zeměkoule. V každém státě je to dělané trochu jinak. Je to, obávám se, jeden z nejtěžších resortů na změny.“

Lukáš Pollert,  foto: autor
Podle prezidenta komory Milana Kubka není možné očekávat, že by lékaři mohli být někdy ve všem zcela jednotní. Totální jednota patří pouze do totalitního systému. Některé základní zájmy jsou společné. Všichni chtějí samozřejmě dobré podmínky pro výkon lékařského povolání a být za práci slušně zaplaceni. Pak jsou prý ale také pochopitelně rozdíly, které politici rádi přiživují, aby lékaře rozdělili a vytvořili mezi nimi různé příkopy.

„Jedné skupině lékařů se třeba zvýší finanční ohodnocení, ostatním ne. A někteří kolegové na tento špek takříkajíc skočí a lékařům, kteří v dané chvíli byli šťastnější, závidí.“

Vystoupení ministra Tomáše Julínka na sjezdu nepřineslo podle Milana Kubka žádné nové podněty.

Milan Kubek,  foto: autor
„Já jsem nic zvláštního nečekal, protože pan ministr Julínek před rokem na sjezdu lékařské komory se zapřísahal, že se Česká lékařská komora bude moci podílet na tvorbě reformy zdravotnictví. Tento slib nedodržel. Celý rok se nás snažil ignorovat. Takže od jeho návštěvy jsem žádnou zásadní změnu neočekával. Projevil se jako hulvát i včera. Odmítl si vyslechnout kritické připomínky komory a místo toho utekl jako malý kluk ze sálu.“

Ludvík Hovorka,  foto: autor
Valná část lékařů si myslí, že současná reforma vlastně žádnou reformou není. Jde prý jen o snahu radikálně změnit v českém zdravotnictví vlastnické poměry ve prospěch určitých finančních skupin. Proto například reforma tolik lpí na privatizaci zdravotních pojišťoven. A s tím souvisí také snaha o změnu mocenských poměrů ve zdravotnictví. Lékaři přitom úplně postrádají v reformě například jasné stanovení standardů péče, aby zákon jasně určoval, na jakou péči a v jaké kvalitě má pacient z veřejného zdravotního pojištění nárok. Totéž si myslí i známý lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který sklidil na sjezdu největší potlesk ze všech hostů. Radiu Praha také řekl, že odmítá způsob, jakým byla celá reforma předložena.

„Od začátku jsou ty návrhy protlačovány arogantně silou, připomínkové řízení je válcováno, nebere se na ně ohled, koaliční partneři jsou válcováni. Myslím, že není možné takovým způsobem postupovat.“

Sen o prosazení největší reformy zdravotnictví od začátku 90 let se zřejmě ministru Tomáší Julínkovi definitivně hroutí. Proti reformě chtějí hlasovat koaliční lidovci. Zelení zřejmě také. A podporu ztrácí ministr i ve vlastní straně. Poslanec ODS Boris Šťastný, původní profesí lékař, na sjezdu České lékařské komory prohlásil, že bude nutné změnit celou koncepci reformy. Neprotestoval ani proti usnesení sjezdu, které požaduje odvolání ministra Julínka. Naopak řekl, že kdyby byl delegátem, hlasoval by rovněž pro.