Spory o reformu zdravotnictví
Plánované poplatky u lékaře, v nemocnici či za recept a vůbec celá zdravotnická část vládní reformy veřejných financí podle očekávání narazily na odpor opozice. Kritizují je však nejen socialisté a komunisté. Své výhrady při úterním jednání sněmovního zdravotního výboru potvrdili i lidovci. Opozici se nakonec nepodařilo prosadit návrh, kterým by výbor doporučil zamítnutí reformy, neuspělo však ani usnesení, jímž by výbor doporučil vládní reformu schválit.
Když se o něm hlasovalo, zdrželi se hlasu lidovečtí poslanci Jiří Carbol a Ludvík Hovorka, podle nějž chtít poplatky u lékaře i od dětí je nemravné a nepřijatelné. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale s těmito argumenty nesouhlasí:
"To, co zaznělo z opozičních úst bylo naprosto nekonstruktivní. Byla to taková směs kritiky s vycucanými čísly. Nebyla to korektní diskuse k návrhu, co s českým zdravotnictvím, nebo alespoň v té první fázi v rámci stávajícího stavu veřejných financí. Takže to spíše odpovídá stavu ve sněmovně, kde je absolutní nekonstruktivnost a netolerance ze strany opozice."
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka však znovu zopakoval, že zdravotnická část by v reformě veřejných financí vůbec být neměla. Její začlenění do tohoto balíku považuje za velkou chybu. Míní, že jedna forma solidarity se nahrazuje druhou:
"Na jedné straně se snižují daně, porušuje se solidarita lidí s vyššími příjmy s těmi, kteří mají nižší příjmy nebo jsou bez příjmu. Druhá míra porušení té solidarity je zavedením stropu na sociální a zdravotní pojištění, a ta se má nahradit tím, že se zavede jakási solidarita zdravých s nemocnými. Je třeba udělat nějakou rovnováhu. Daně by se neměly snižovat do té míry nebo zavádět stropy tak, aby nedošlo k výpadkům, které potom musíme nahrazovat nějakým způsobem, například vybíráním poplatků."
Občanský demokrat Boris Šťastný je nicméně optimistický a doufá, že se i s lidovci podaří dohodnout:"Já věřím, že dojdeme ke zdárné dohodě. Prostě jsou to připomínky technické, některé se týkají výjimek a kompromisů. Já jsem přesvědčen o tom, že strana lidová ten předkládaný návrh podpoří."
Vážné výhrady k navrhované reformě zdravotnictví jsou také mezi odbornou veřejností. Prezident České lékařské komory Milan Kubek si nejvíc stěžuje na komunikaci s ministerstvem. Změny navržené v reformě jsou podle něj příliš závažné:
"Mám na mysli úmysl ovládnout Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ze strany ministerstva, zrušit dohodovací řízení k seznamu výkonů zdravotní péče, umožnit řetězcům, které vznikají zejména na severní Moravě, aby bez výběrových řízení mohly otevírat praxe praktických lékařů a ambulantních specialistů - gynekologů. Myslíme si, že takto zásadní změny by neměly být jako přílepek silou prosazovány Poslaneckou sněmovnou."
Dolní parlamentní komora jako celek má reformu schvalovat v srpnu, předtím ji projednávají výbory. Zřejmě nejsledovanější je jednání zdravotního, sociálního a rozpočtového výboru. Reformou chce vláda zastavit zadlužování státu.