Představenstvo ČLK vyzývá k jednání o reformě zdravotnictví

Představenstvo České lékařské komory ve čtvrtek odmítlo zdravotní reformu ministra Tomáše Julínka, kterého vyzvalo, aby reformní návrhy stáhl. Reformu označilo za nevyzkoušený experiment na úkor pacientů a lékařů.

Milan Kubek
Česká lékařská komora vyzývá k vládu jednání o reformě, řekl její prezident Milan Kubek.

"Česká lékařská komora zve k jednání o reformě zdravotnictví odborné týmy jednotlivých koaličních stran. ČLK zároveň vyzývá předsedu vlády pana inženýra Topolánka a představitele koaličních strany, členy skupiny K9, k jednání o situaci ve zdravotnictví. Představenstvo ČLK svolává na 5. června mimořádnou poradu předsedů okresních sdružení komory, na kterou budou pozváni členové z řad akademické obce."

Představenstvo varovalo před privatizací zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic. Za nebezpečné považuje představenstvo ČLK např. návrhy umožňující vznik tzv. lékařských supermarketů. Pacienti tak podle nich ztratí možnost volby lékaře, protože proti nim nemají jednotlivé praxe šanci. Milan Kubek ministru Julínkovi vytkl, že neposílá komoře návrhy zákonů, přestože to slíbil před půl rokem na sjezdu ČLK.

"Součástí té naší výzvy je upozornění na to, že ministr zdravotnictví je lhář, který neplní své slovo. Je zbabělý politik, který odmítá a bojí se diskutovat, který když nemá na věcnou diskusi, protože té problematice vůbec nerozumí, uchyluje se k urážkám a dehonestování svých partnerů v diskusi, které se tedy bojí."

Foto: ČTK
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt konstatoval, že představenstvo se prohlášením postavilo na stranu opoziční snahy shodit celou reformu. Ta podle něj není experimentem, ale reformou, kterou české zdravotnictví potřebuje.

"Samozřejmě, že ministr bude postupovat v reformě dál a je připraven diskutovat s odborníky o konkrétních paragrafech zákona. Koneckonců od toho je tu připomínkové řízení. Je připraven naslouchat univerzitám, je připraven debatovat se svými politickými partnery."

O reformě zdravotnictví se tento týden hovořilo velmi často. Ve středu se proti ní konal protest před Úřadem vlády. 24. června by měla na protest proti vládním reformám proběhnout hodinová výstražná stávka. Ve stejný den už budou od rána stávkovat zdravotníci. Proti záměru vytvořit univerzitní nemocnice jako akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit protestovali medici. Jednala také koaliční zdravotní komise. Shodla se na tom, že dárci orgánů a lidé v sociálních ústavech, kteří jsou bez prostředků nebo se do ústavů dostali z rozhodnutí soudu, možná nebudou muset platit regulační poplatky nebo jim případně pomůže sociální systém. O možných změnách poplatků definitivně rozhodnou až koaliční špičky.