Platit u lékaře a v nemocnici by měli všichni lidé
Ministr Tomáš Julínek připravuje revoluci v českém zdravotnictví. Vzít si s sebou k lékaři peněženku, i když má člověk zdravotní pojištění, by mohlo být od příštího roku zcela normální, dokonce přímo nezbytné. I když by v peněžence stačilo mít v podstatě jen symbolickou částku, pro hodně Čechů by skončila éra takzvaně bezplatné zdravotní péče. Není ale vůbec jisté, zda ministr Julínek se svými reformami uspěje. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.
Lidé by měli platit za návštěvu lékaře, tedy i na pohotovosti, a za každý den pobytu v nemocnici. V obou případech 50 korun. Za každý recept na léky pak 20 korun. Mělo by se tak podle ministra Tomáše Julínka zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotnických služeb.
"Máme v České republice největší počet kontaktů s lékaři z celé Evropy. Z toho pramení velké podezření na kontakty neúčelné, tedy nedůležité. Poplatek má tedy působit regulačně."
V tomto ohledu souhlasí s ministrem i Česká lékařská komora. Radiu Praha to potvrdil její prezident Milan Kubek.
"Česká lékařská komora podporuje zvýšení spoluúčasti pacientů, jehož cílem by neměl být zdroj dalších peněz do zdravotnictví, ale regulace nadměrné spotřeby a někdy - to si troufám říci - i zneužívání zdravotní péče."Uvedené poplatky by podle ministra Julínka měli platit všichni pacienti. Neuvažuje o tom, že by od placení osvobodil děti a seniory. To by prý nebylo systémové a ztrácel by se smysl poplatků. Právě důchodci jsou podle Julínka velkou skupinou, která "chodí k lékaři často, a ne vždy úplně účelně". Postavení finančně slabších skupin obyvatel by mělo být záležitostí sociálního systému a ne systému zdravotní péče. Julínek ale na druhou stranu nevylučuje ani jakousi sociální klauzuli i v rámci systému zdravotní péče, například limit doplatků na léky na recept v částce 3000 korun. Pokud by pacient tuto částku překročil, pak by mu léky plně hradila pojišťovna. Prezident lékařské komory Milan Kubek je k těmto úvahám spíše zdrženlivý.
"Jsou to určité myšlenky, které při každém vystoupení pana ministr znějí trošku jinak."Kubek upozorňuje také na určité možné úskalí chystané reformy zákona o zdravotním pojištění.
"Spoluúčast by v každém případě měla být zavedena tak, aby netvořila bariéru v dostupnosti ke zdravotní péči pro některé skupiny obyvatel. Kdyby občané přestali chodit k lékaři, přestali řádně užívat léky, tak léčba pozdějších komplikací by nakonec z ekonomického hlediska mohla být náročnější."
A je zde ještě jeden problém. Má být zavedení poplatků také zdrojem úspor ve zdravotnictví? Lékaři odmítají případné úvahy, že by se jim po zavedení poplatků měli snížit příjmy od pojišťoven a odmítají, že tudy vede cesta k úsporám v systému.
"Je iluzorní, že by Česká lékařská komora souhlasila s tím, aby veškerá rizika výběru, a hlavně nevýběru, těchto regulačních poplatků nesli na svých bedrech lékaři. Je iluzorní, že bychom snad souhlasili s tím, že příjmy zdravotnických zařízení a soukromých lékařů se budou moci snižovat. Prostě je zcela lichá představa, že se dá výrazněji ušetřit v chronicky podfinancovaném českém zdravotnictví, kdy za 740 euro na občana a rok poskytujeme péči na velmi slušné evropské úrovni."
Opozice tvrdí, že poplatky ve sněmovně nepodpoří. Sociálnědemokratický stínový ministr zdravotnictví David Rath ale připustil, že pokud by Julínek spolupracoval s ČSSD na vytvoření sítě veřejně neziskových nemocnic, pak by byla ČSSD ochotna souhlasit s poplatkem 50 korun za každý den pobytu v nemocnici.