O reformě zdravotnictví se bude jednat dál

Tomáš Julínek, foto: ČTK

Koaliční špičky se dohodly na změnách, které budou zapracovány do chystané reformy zdravotnictví. Výsledkem úterního několikahodinového jednání jsou změny týkající se například zavedení trvalé regulace státu nad ziskem zdravotních pojišťoven či přeměny univerzitních nemocnic. Lídři občanských demokratů, lidovců a zelených se ale zatím nedohodli na transformaci zdravotních pojišťoven.

Tomáš Julínek, foto: ČTK
Návrh reformy zdravotnictví tak, jak ho připravil resortní ministr Tomáš Julínek, ještě bude předmětem diskuse vedení vládních stran. K podobě sedmi reformních zákonů mají zelení a lidovci výhrady. Podle premiéra Mirka Topolánka ale jednání špiček vládní koalice přineslo posun:

"Umožňuje nám to začít pracovat na legislativním znění a v rámci toho legislativního znění jednotlivé problémy dořešit. Vypadá to, že zhruba na šest hodin jednání jsme dojednali málo, nicméně to jednání nebylo jednoduché. Nakonec jsme došli ke shodě, která nám umožňuje dále pokračovat."

Předsedové a místopředsedové stran a poslaneckých klubů se shodli například na zavedení trvalé regulace zisku zprivatizovaných zdravotních pojišťoven, což potvrdil ministr Julínek:

"Byla dohoda v tom, že z toho věcného záměru zákona zmizí dočasná regulace zisku zdravotních pojišťoven, která byla stanovena na pět let. Zapracujeme znění, které bude omezovat umělé oplodnění pouze na páry. Co se týče interrupcí, tam jde o definitivní znění, jak bude vypadat regulace interrupcí."

Lidovci tedy uspěli v tom, že zákon má umožňovat umělé oplodnění jen párům, nikoliv ženám bez partnera. Zelení zase uvítali garanci, že univerzitní nemocnice nečeká privatizace. Na transformaci zdravotních pojišťoven, které chce ministr zdravotnictví privatizovat, se ale koalice podle lidoveckého šéfa Jiřího Čunka nedomluvila:

"Co se týká vzniku akciových společností z pojišťoven, věcný návrh zákona se propouští jenom proto, aby mohli experti dál pracovat na transformačním zákoně a postupovat dál."

Zleva: Jiří Čunek, Mirek Topolánek, Martin Bursík a Tomáš Julínek, foto: ČTK
Předseda Strany zelených Martin Bursík po schůzce zdůraznil, že diskuse nad podobou reformy zdravotnictví nekončí:

"My to hodnotíme tak, že došlo k významnému posunu při formulování těch tezí, a jsou tady myslím důležité momenty, které reagují na určité obavy nebo výhrady, které se v průběhu toho dialogu objevily. Pokládám tam za podstatnou garanci, že univerzitní nemocnice nebudou privatizovány a že najdeme konsensuální cestu, jakým způsobem tohle garantovat."

Ministr Julínek na tiskové konferenci řekl, že univerzitní nemocnice budou mít neziskový charakter. Případný vznik akciové společnosti má být dohodou obou partnerů, tedy státu a univerzity, dodal šéf lidovců Jiří Čunek. Ministr zdravotnictví zmínil i garanci, podle níž nebude privatizována Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Premiér Topolánek byl po jednání optimisticky naladěn, a to i v otázce dosud sporné transformace zdravotních pojišťoven:

"My se neshodujeme ve smyslu jednotlivých kroků té transformace, Víme samozřejmě, že aby to celé mohlo proběhnout, tak nějaké řešení musíme během těch dvou měsíců, které nás čekají, dále najít."

Věcné návrhy zákonů, které mají reformovat české zdravotnictví, pak ve středu jednomyslně schválila vláda.