LOK hrozí stávkou

Martin Engel (vpravo) a Lukáš Velev, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Reformní plány ministra zdravotnictví Tomáše Julínka kritizuje nejen parlamentní opozice, ale také značná část pracovníků ve zdravotnictví. Dokonce se zdá, že by lékaři mohli v červnu přerušit práci a stávkovat na protest proti zaváděné reformě. S touto hrozbou v úterý vystoupil Lékařský odborový klub.

Martin Engel  (vpravo) a Lukáš Velev,  foto: ČTK
Odboráři kritizují Julínkův návrh na převod univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Chtějí mu zabránit. Jak řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel, proti návrhům reformních zákonů chtějí lékaři demonstrovat 21. května. Podle něj by Julínkovy kroky byly nevratné a mohly by zhoršit péči:

"Ta demonstrace 21. května ještě samozřejmě nemá jasně stanovené místo. Je tam varianta před Úřadem vlády nebo před ministerstvem zdravotnictví. To ještě bude předmětem jednání. Je na to měsíc, lidé vědí, že se mají připravit na to datum, a to místo se dá určit později."

Podle dopadů akce se pak odboráři rozhodnou, zda uspořádají stávku. Místopředseda Lékařského odborového klubu Lukáš Velev nám vysvětlil, co je jedním z hlavních problémů reformy zdravotnictví:

"Jeden ekonomický vlastník vlastní pojišťovnu, jeden ekonomický vlastník vlastní nemocnici, pojišťovna z tou nemocnicí mají spolu vztah, a pojištěnci té pojišťovny jsou ošetřováni. A to zákon umožňuje v nemocnici, která patří témuž subjektu, třeba jednomu člověku nebo finanční skupině. Tam je pacient samozřejmě absolutně odkrytý, a nemá zájem mu poskytovat kvalitní služby jak ta pojišťovna, tak samozřejmě ta nemocnice."

Martin Engel,  foto: ČTK
Ministerstvo zdravotnictví ale důvody protestů lékařů odmítá. Šéf resortu Tomáš Julínek označil lékařské odbory za "prodlouženou ruku politické reprezentace ČSSD". Ze zdravotnické reformy se podle něj stalo politikum, na věcné řešení problémů pacientů se prý jeho oponenti nezaměřují. Lékařské odbory se v minulosti již několikrát postavily na stranu Julínkova odpůrce a předchůdce v ministerském křesle, sociálního demokrata Davida Ratha. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta vedení resortu nepovažuje plánované kroky lékařských odborářů za významnou hrozbu a za celým plánem vidí politické pozadí:

"Lékařský odborový klub je takový malý fanklub sociální demokracie. Oni dělají všechno přesně v intencích opoziční politiky. Odboráři totiž nemají žádný důvod stávkovat - bilance zdravotního pojištění je velmi dobrá. Celé to je soustředěno pouze proti reformě, proti těm základním pilířům, které jsou z jejich strany brány ideologicky."

Jak sdělil Tomáš Cikrt, ministerstvo ani žádné konkrétní reakce na ohlášenou demonstraci a případnou stávku nechystá:

"Nemáme žádný důvod přijímat nějaké zvláštní kroky, protože není k čemu. My můžeme jenom do nekonečna vysvětlovat zásady té reformy, která odpovídá moderním evropským trendům, kterou by měli odboráři vítat, protože umožňuje rozvoj zdravotnictví, a tím zajištění práce a dobrých platů."

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel však soudí, že ministr Julínek řeší jen majetkové převody. "Naše zdravotnictví není tak nemocné, aby musely nastoupit transfery majetku a akciové společnosti," uvedl šéf lékařských odborů.