Kolem reformy zdravotnictví stále panuje nejistota

Tomáš Julínek, foto: ČTK

Vláda ve středu jednomyslně schválila tři ze čtyř reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. O tom čtvrtém mají do pondělí jednat experti a najít novou formulaci jednoho jediného paragrafu. Zdánlivě banální úkol je však ve skutečnosti přímo osudový a skrývá v sobě jeden z klíčů k celé reformě českého zdravotnictví.

Tomáš Julínek, foto: ČTK
Zatím nejviditelnější z realizovaných částí reformy zdravotnictví je citlivá otázka poplatků, která se zřejmě podepsala na neúspěchu koaličních stran v krajských a senátních volbách. Ty skutečné reformy ale měla přinést až nová komplexní právní úprava, nahrazující přes čtyřicet let starý zákon o péči o zdraví lidu a související normy. Po kompromisech koaličních stran se nakonec vláda usnesla na podpoře zákonů o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Něco však ještě zbylo na příští týden.

"V podstatě zůstává jeden paragraf zákona o veřejném zdravotním pojištění, který je důležitým doprovodným zákonem k těm zákonům a já věřím, že k té dohodě dojdeme, protože tam jsme naprosto na jedné lodi, protože všichni chceme, aby byl jasně definován nárok z veřejného zdravotního pojištění," optimisticky prohlásil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jediný paragraf však v sobě skrývá velký oříšek: definici standardu a nadstandardu. Ministrem Julínkem navrženou definici odmítli zelení stejně jako lidovci. Jejich předseda Jiří Čunek zdůrazňuje: "My chceme přistoupit na jedinou věc - že bude jasně řečeno: tohle pacientovi kryje zdravotní pojištění, v zásadě by to mělo být téměř všechno to, co teď pacient dostává. To musí být jasně pojmenováno tak, aby tam byla jasná linie, kde pacient nic neplatí, kde něco doplácí a kde si připlácí jednoznačně."

Jiří Čunek
Podle lidoveckých expertů totiž navržený paragraf umožňuje za lékařskou péči vybírat peníze, a proto je nutné přesně popsat garantovanou úroveň péče bez doplatku. I když Čunek také sdílí optimismus ministra Julínka a věří v dohodu do začátku příštího týdne, server aktuálně.cz cituje právě jednoho z lidoveckých expertů, podle něhož musí být popsány přesné standardní postupy pro léčení každé nemoci a to není úkol na několik dní, ale na několik let. Schůdnější cestou je proto podle některých lidovců spíše definovat úkony, které lze zpoplatnit. A i to by trvalo několik měsíců.

Ani přesto však vláda nemá záruku, že po schválení ministry projdou reformní zákony v poslanecké sněmovně. Zatímco opozice je tvrdě a jednoznačně odmítá, koalice stále nemůže počítat s některými zelenými a lidovci. To si uvědomuje i premiér Topolánek: "Ta diskuse bude ještě dlouhá a očekáváme samozřejmě i ve druhém čtení další diskusi nad tou matérií, protože je poměrně velmi složitá."

Kabinet navíc rozladil odboráře a zaměstnavatele tím, že tři zákony ve středu schválil bez projednání v tripartitě, svolané až na čtvrtek.