Komunisté bez komunismu

0:00
/
0:00

Senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM v úterý doporučila vládě, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu pozastavení činnosti komunistické strany. Tento požadavek zazněl na setkání členů komise s ministry vnitra a pro lidská práva Martinem Pecinou a Michaelem Kocábem.

Martin Pecina,  foto: ČTK
Není to poprvé, kdy se předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina pokouší postavit komunistickou stranu před soud. Tentokrát se však argumentace zdá být přesvědčivější. KSČM by podle komise měla odstranit zmínku o komunismu ze svého názvu a "jasně a zřetelně odmítnout marxisticko-leninské násilí jako prostředek k dosažení svých politických cílů", uvedl senátor Štětina. Ministr Pecina o úspěšnosti takového návrhu pochybuje, protože stále postrádá dost relevantních argumentů. Požádal ale senátory, aby návrh sami připravili, rozhodnutí nechá na vládě:

"Upřímně řečeno nejsem stále přesvědčen o tom, že máme argumenty na to, abychom byli schopni KSČM pozastavit její činnost nebo ji rozpustit. Nicméně jsem souhlasil s tím, co nabízeli senátoři, to znamená, že oni budou pracovat na tom, aby se ten návrh na rozpuštění Komunistické strany Čech a Moravy zpracoval, a mé ministerstvo k tomu dodá formální náležitosti."

Jaromír Štětina,  foto: ČTK
Do kdy komise připraví konkrétní návrh, ale zatím její předseda Jaromír Štětina neřekl:

"To jsme si neřekli do kdy, ale domluvili jsme se s panem Pecinou, že přijme někdy v lednu pozvání naší komise a znova přijde, abychom spolu dále hledali, jak to s KSČM vyřešit. Nebudeme mít samozřejmě připravený celý materiál, to se nedá udělat. Vždyť třeba pan doktor Sokol, který nyní zastupuje vládu ve věci Dělnické strany, na tom pracuje měsíce a má na to nějaké týmy."

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika jsou komunisté legitimní stranou:

"Podle mého soudu občané osvědčují legitimnost KSČM v každých volbách už 20 let. A nějaké posuzování ústavnosti a tak podobně, zvláště, když se naše programové dokumenty, stanovy a program čtou jen účelově a povrchně, je myslím jen zástupné. Anebo někomu možná vadíme, že jsme důslednou opozicí, že kritizujeme, že dvacet let po převratu se tady nesplnily mnohé sliby občanům."

Ministr Pecina při jednání komise zopakoval, že působení současné KSČM nepředstavuje bezprostřední ohrožení demokratické společnosti. Domnívá se, že pokud by návrh na pozastavení činnosti komunistické strany s dosavadními argumenty neodmítly české soudy, učinil by tak Evropský soud pro lidská práva. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb je ale přesvědčen, že by se ústavností KSČM soud měl zabývat:

Michael Kocáb,  foto: ČTK
"Protože se dvacet let pohybuje na okraji politického spektra by bylo dobré, kdyby konečně Nejvyšší správní soud, tedy instituce, která je k tomu povolaná, rozhodla, jak to vlastně s ústavností činnosti KSČM je. A pokud by došlo k pozastavení a k některým podmínkám, které by komunisté splnili, tak potom by se mohli začlenit už jako strana naprosto legitimní a mohli by daleko lépe prosazovat své návrhy."

Ministr Kocáb považuje za nesmyslné tvrzení, že na snahu změnit KSČM dvě desetiletí po pádu komunistického režimu je pozdě.