Koncovka -ová u ženských příjmení už nebude povinná

Chystá se nový zákon o matrikách, jménech a příjmeních

Češky, které mají v cizině potíže kvůli koncovce -ová u svého příjmení, se zřejmě dočkají změny k lepšímu. Poslanci totiž jednají o zákonu, který by měl tuto koncovku v určitých případech odstranit. O celou záležitost se zajímala Milena Štráfeldová:

Chystá se nový zákon o matrikách, jménech a příjmeních
Přechýlená podoba ženského příjmení s koncovkou -ová je v Česku natolik zažitá, že ji v běžném styku a v médiích dostávají i jména cizinek. Železná lady Margaret Thatcher nebo bývalá první dáma Spojených států Hillary Clinton by se nad českou podobou svého jména jistě pozastavily. Češkám, které se provdaly za cizince nebo žijí dlouhodobě v zahraničí, však tato přechýlená podoba příjmení dělá skutečně problémy. To ostatně potvrzuje i senátorka Jaroslava Moserová, která už dlouho prosazuje změnu zákona o jménech:

"Různé úřady v zahraničí nepochopí, že Vítek a Vítková, kde vypadne -e a ještě přibude -ová, jsou manželé, že k sobě patří, že to je totéž jméno. Já jsem se s tím setkala, když jsem byla velvyslankyní v Austrálii a na Novém Zélandě. Tam s tím opravdu měli potíž."

To by měl napravit zákon o matrikách, jménech a příjmeních, o kterém v těchto dnech jednají poslanci. Pokud bude tento zákon schválen, umožní ženám, aby v pasech a dalších úředních dokladech měly stejnou podobu svého příjmení jako jejich manželé. Podle Václava Henycha z ministerstva vnitra se jedná o následující případy:

"Ty čtyři skupiny osob jsou: cizinky, protože tady řada cizinek uzavírá manželství, jejich manželé jsou rovněž cizinci, není důvod, aby tuto možnost neměly, druhou skupiny tvoří státní občanky České republiky, které se buď trvale zdržují v cizině, nebo jejich manželé jsou cizinci, anebo se hlásí k jiné než české národnosti. Měla by to být spíš možnost jejich volby, nebylo by to rozhodování ve smyslu správním."

Změna příjmení by se pak vztahovala i na narozené děti. Zákon by měl mít zpětnou platnost, to znamená, že o změnu budou moci na matričních úřadech žádat i ženy, které už koncovku -ová u svého jména mají. Přechýlená podoba ženského příjmení však v Česku zůstane nadále v platnosti, nehrozí tedy, že by první dámou České republiky byla Livia Klaus.