Konference Komenského akademického klubu v Kutné Hoře

Karel Raška

24.-26. června se v tzv. Dačického domě v Kutné Hoře konala 4. konference Komenského akademického klubu (CAC), což je americké sdružení vědců českého původu. Přes padesát účastníků z USA, Velké Británie, Litvy a České republiky diskutovalo o problémech naší civilizace a způsobech jejich řešení. Konferenci shrnuje předseda CAC doktor Karel Raška.

Úvodní přednášku o České republice jako „Hamletu střední Evropy“ přednesl historik Igor Lukeš z Bostonu. Diskuse po přednášce byla živá, tím spíš, že se konala den po „brexitu“. Účastníky pak oslovil vicepremiér pro vědu, technologii a inovaci Pavel Bělobrádek, který se věnoval problémům českého vzdělávacího systému a spolupráci českých a amerických vědců. Poté otevřeně zodpověděl řadu otázek o současném stavu výzkumu a inovací v Česku.

Následoval odborný panel o energetické politice České republiky a jejím společenském dopadu, který připravil Hynek Beran. V panelu vystoupili další špičkoví odborníci jako V. Pačes, D. Drábová a V. Wagner. Seznámili účastníky s realitou a budoucími možnostmi v Česku i ve světě.

Autorem panelu o současných problémech pedagogického výzkumu a vzdělávání byl Karel Rýdl z Univerzity z Pardubic a jeho tým. Srovnání se situací v Americe podal B. Boyd z Rhodes College. Rektor Moravian College z Bethlehemu B. Grigsby přednesl podrobnou analýzu situace na vysokých školách v USA. O současném stavu hodnocení a financování vědy v České republice a aktuálních změnách promluvil člen vládní komise Jiří Málek.

Panelu o zdravotnictví v třetím tisíciletí se podjal Karel Raška z Rutgers University v New Jersey. Poukázal na řadu změn a problémů současného systému v Americe (Affordable Care Act - Obamacare) a zmínil některé podobnosti v Česku. O historii a změnách zdravotní péče v USA a budoucnosti amerických nemocnic promluvil Leslie Hirsch, předseda Svazu nemocnic v New Jersey. K americkým zkušenostem kontroly infekcí a aktuálních výzvách kontroly HIV/AIDS, MERS, eboly, viru zika a jiných se vyslovili K. Raška, E. G. Martin a D. Alcid. Stav infekčních nemocí v Česku a problémy migrantů zhodnotil P. Pazdiora. O současném stavu, úspěších i problémech očkování v Česku ve srovnání se světem pohovořil J. Beran.

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře  | foto: Daniel  Mrázek

Diskusní příspěvky a prezentace byly kvalitní a přinesly mnoho užitečných informací a zároveň otázek o vhodnosti různých postupů řešení diskutovaných problémů. Další konference Komenského akademického klubu se uskuteční v příštím roce v New Yorku.