Koruna na houpačce

0:00
/
0:00

Ještě nedávno lámala koruna ve svém posilování rekordy. Jedněm to zvyšovalo pocit národní hrdosti, jiní si kvůli posilování měny obrazně řečeno trhali ze zoufalství vlasy. Dnes je všechno jinak. Koruna výrazně propadla. Co bude dál? O to se zajímal Zdeněk Vališ.

Česká koruna v uplynulých měsících a letech vyvolávala dojem, že se utrhla z řetězu. Nereagovala na různé prognózy vývoje ekonomiky, ani na politické hrátky na domácí scéně. Mnozí odborníci přitom poukazovali na to, že tak prudké posilování kursu není v souladu s reálným vývojem ekonomiky, s růstem produktivity práce. Koruna zkrátka byla silně nadhodnocena a podle odborníků bylo jen otázkou času, kdy dojde ke korekci. O ní se nakonec postaraly otřesy světového finančního systému a nechuť investorů riskovat. Tentokrát ale kurs koruny reaguje také na nepříliš povzbudivé zprávy z české ekonomiky. Další vývoj je podle odborníků těžko odhadnutelný. Třeba analytik společnosti Patria Tomáš Vlk si myslí, že koruna by mohla být v příštích dnech a týdnech jako na houpačce.

„Negativní faktory související s domácí ekonomikou, ať už jsou to zprávy z reálné ekonomiky nebo výhled úrokových sazeb, který je pro korunu také nepříznivý, tady zůstávají. Na druhou stranu nějakou krátkodobou korekci může přinést posílení světových akciových trhů, respektive zlepšení nálady vůči rizikovým aktivům. Proto je možné, že v průběhu příštích dní částečně své ztráty zmírní. Vývoj se ale velice rychle mění.“

A jak by mohla v příštích dnech postupovat Česká národní banka? Jak se bude vyvíjet její monetární politika? Tomáš Vlk už naznačil, že právě úrokové sazby se budou pro kurs koruny vyvíjet nepříznivě. A nelze prý vyloučit ještě razantnější postup, pokud bude propad ekonomického růstu výraznější, než se dnes očekává.

Foto: Štěpánka Budková
„Od České národní banky čekáme další snižování úrokových sazeb. Na tom nejbližším únorovém zasedání by sazby měly podle našeho názoru klesnout minimálně o 50 basických bodů. Vzhledem k posledním komentářům a posledním číslům z ekonomiky je ale jistá pravděpodobnost i agresivnějšího kroku.. Otázka koruna a její oslabení, to je faktor, který centrální bankéři sledují. Domnívám se ale, že v současné době by oslabení koruny nemělo zabránit centrální bance ve snižování úrokových sazeb.“

Otázkou zůstává, zda by mohla právě slabší koruna české ekonomice v době recese pomoci. Vždyť ještě před pár měsíci se ozývaly zoufalé hlasy exportérů i jiných podnikatelů, že příliš silná koruna dusí ekonomický rozvoj. Tomáš Vlk ale oslabení koruny v tomto ohledu nepřikládá velký význam.

„Ten hlavní negativní faktor pro export je propad zahraniční poptávky. Ten je v řádu desítek procent, a proto oslabení koruny o nějaké to procento je sice pozitivní, ale rozhodně nedokáže kompenzovat vývoj v zahraničí a propad zájmu o české zboží.“

Dodává analytik společnosti Patria Tomáš Vlk.