Krajanská konference bude v září

Přednáškový sál v nové budově Národního muzea

Ve dnech 28.-30. září proběhne v Praze konference Krajané a otázka identity. Potvrzena je účast zahraničních Čechů ze zhruba dvacítky zemí. Na další podrobnosti jsme se zeptali koordinátora konference Miroslava Krupičky.

Proč jste zvolili téma Krajané a problém identity?

„Identita a její hledání – to jsou věci, jichž se na krajanských konferencích více či méně dotýkáme už dlouhou dobu. Pro zahraniční Čechy je velmi důležité mít definovanou otázku, kým vlastně jsem, kam patřím, kam patří moje děti atd. Je tu spousta faktorů, které tradiční přístupy mění – namátkou jmenujme globalizaci nebo třeba teď nově migraci. Identita – to je problém historický, sociální, politický i filozofický a mezi krajany je na něj řada pohledů. Ty chceme prozkoumat.“

Proběhne konference stejně jako před dvěma lety v Národním muzeu?

„Ano, samotné jednání konference 28.-29. září se uskuteční v nové budově Národního muzea, historická budova muzea je v rekonstrukci. Národní muzeum je tradičním partnerem krajanských setkání, stejně jako naši další partneři a zaštiťovatelé – Ministerstvo zahraničí, Senát, Český rozhlas, Národní archiv atd. Na konferenci bude zastoupen i Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, jehož nový předseda Ján Varšo nás přijede pozdravit“.

Co můžete prozradit o programu?

„Na úvod tradičně předáme Cenu za dlouholetou činnost pro krajanské komunity. Oba jednací dny – tj. 28.-29. září – budou vyplněny vystoupeními a prezentacemi krajanů a samozřejmě diskusemi. V programu bude dostatečné množství přestávek, takže krajané budou mít čas na osobní diskuse. Pro mnoho krajanů je konference po dlouhé době také návštěvou staré vlasti a přátel a tak se nediskutuje jen o krajanské problematice, ale také o české politice, fotbalu atd. Součástí programu bude představení nového filmu České kořeny v Kanadě. Předběžný program lze nalézt na www.zahranicnicesi.com, v následujících týdnech ho budeme upřesňovat“.

Miroslav Krupička připomněl historii vysílání do zahraničí | foto: Alžběta Švarcová

Připravuje se něco speciálního, na co byste chtěl účastníky konference nalákat?

„Určitě bych zmínil např. návštěvu Knihovny Václava Havla, kde absolvujeme besedu a film o prvním českém porevolučním prezidentovi. Třetí den konference bude jako obvykle věnován návštěvě pražských muzeí a dalších kulturních památek. Zatím mohu mluvit o dvou – navštívíme zrekonstruované Národní technické muzeum a potom Národní archiv, který speciálně pro nás připravuje historickou výstavu. V sobotu 1. října dopoledne je naplánována mše pro zahraniční Čechy ve Svatovítské katedrále. Sloužit bude biskup Václav Malý. Účastníci konference se budou moci bohoslužby zúčastnit s dalšími krajany, kteří přijedou na Krajanský festival. Ten bude probíhat zhruba ve stejné době jako konference“.

Kolik účastníků se zatím registrovalo na konferenci?

„V tuto chvíli máme registrováno téměř 70 lidí z východní i západní Evropy a USA. Budeme rádi, když přibydou další: stačí poslat email se jménem na [email protected]. Těšíme se na shledanou v Praze!“