Krajanské akce ve světě - KVĚTEN 2015

Plakát k výstavě východoevropského abstraktního umění

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na [email protected] nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

1. – 17. května, LUCEMBURSKO, Lucemburk – společné sledování mistrovství světa v hokeji, které se letos hraje v České republice. Adresa: bar Crossfire, 15, rue Dicks

1. května, ŠVÝCARSKO, Basilej – vernisáž k výstavě východoevropského abstraktního umění, která se koná pod záštitou velvyslanectví SR. Od 17h, více info na www.artbyslavica.com

2. - 3. května, SLOVENSKO, Slovenský ráj – Čeští výzkumníci krasu, putování po místech, která objevovali a mapovali čeští odborníci, s přednáškami jeskyňáře a ochránci přírody. Pořádá Slovensko-český klub v SR.

7. května, SLOVENSKO, Dolní Bankov - Český spolek v Košicích pořádá procházku ke kapličce sv. Jana Nepomuckého. Sraz ve 13:15 u stadiónu Lokomotíva, MHD na Bankov, pěšky na Alpinku, návrat do Košic MHD.

8. května, ŘECKO, Athény - Krajanský spolek v Athénách zve všechny rodiče na zasedání správní rady zaměřené na školní rok 2015/16. Místo konání: Restaurace Bohemia Κάλβου & Δ.Τσέλιου 5, Ambelokipi

9. května, BELGIE, Ixelles – loutkové představení Naivního Divadla Liberec. Hrát se budou dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři přadleny. Vstupné 10 eur. Představení vhodné pro děti od 3-4 let. Místo konání: Théâtre Royal du Peruchet, Av. de la Foret 50, 1050 Ixelles (Boondael Gare). Více informací na tel: 026738730 nebo e-mailu: [email protected]

14. května, SLOVENSKO, Košice - beseda nad knihou „ Příběhy domů slavných“. Osudy slavných českých osobností spojených se životem v Praze. Společenský klub Českého spolku v Košicích, Hlavní 70.

14. – 17. května, ČR, Praha – 21. mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Letos je jedním z hlavních témat Literární diaspora a Češi ve světě. Místo konání: Výstaviště Praha – Holešovice. Otevírací doba: čtvrtek – sobota, 14.- 16. května, 9:30 – 19:00; neděle, 17. května, 9:30 – 16:00

Výstaviště,  Incheba | foto: Filip Jandourek

17. května, SLOVENSKO, Horní Bankov – Poutní slavnost a mše svatá u příležitosti svátku českého patrona sv. Jana Nepomuckého. Kaplička Nanebevzetí Panny Marie v Horním Bankově. Pořádá Český spolek v Košicích. Spojení: autobus č. 14 ze zastávky Havlíčkova (Košice) ve 13:29 a 13:59. Začátek mše ve 14:15.

21. května, SLOVENSKO, Košice - Český spolek v Košicích pořádá autobusový zájezd do lázní Štós. Přihlásit se můžete v kanceláři Českého spolku v Košicích v úředních hodinách do 30. 4. 2015.

24. května, ŘECKO, Athény – 2. Mezinárodní den na International School of Athens. Krajanský spolek v Athénách v rámci programu seznámí zájemce nejen s hlavními turistickými atrakcemi ČR, tradičními koláči a buchtami, ale také s klasickými českými pohádkami a večerníčky. Účastníci se mohou těšit na krátkou pohádkovou scénku a děti si budou moci vyzkoušet a zakoupit český fenomén - “céčka”.

22. – 24. května, RUSKO, Novorossijsk - Dny české kultury v Novorossijsku, věnované 125. výročí úmrtí nejvýznamnějšího „kavkazského Čecha“ Bedřicha Heyduka. Pořádá spolková organizace Mateřídouška.

23. – 25. května, ŠVÝCARSKO, Oetz - Sokolské setkání v Oetzu 2015. Více informací v přiložené pozvánce.

26. května, SLOVENSKO, Bratislava - Kulturní večer: Historický urbanizmus města (o historických názvech) – přednáška historika PhDr. Štefana Holčíka. Společenský sál v budově Csemadoku na Nám. 1. máje č. 10-12, od 17 hodin.

28. května, SLOVENSKO, Košice - Už vím, co budu číst a poslouchat. Literárně-hudební odpoledne o Haně Zagorové. Ukázky z její autobiografické tvorby doplněné písněmi v jejím podání. Veřejná knihovna J. Bocatia v Košicích, Hlavní 48, hudební salónek od 16:00 hod. Pořádá Český spolek v Košicích.

30. května, ŘECKO, Athény – Krajanský spolek v Athénách pořádá oslavu Mezinárodního dne dětí, tentokrát ve znamení pohádkových dobrodružství. Bližší info na stránkách spolku.


Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

klíčové slovo:
spustit audio