Krajanské akce ve světě - ZÁŘÍ 2014

10. až 12. září proběhne v Praze pod záštitou Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů konference na téma Krajané a čeština, foto: Barbora Kmentová

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

Právě probíhá:

2. září, SLOVENSKO, Bratislava - setkání s nositelem Ceny Karla Čapka 2014 Milanem Lasicou v sále Csemadoku; pořádá Kruh přátel české kultury v sále Csemadoku (Nám. 1. máje 10-12)

4. září, SLOVENSKO, Košice – Český spolek v Košicích zve zájemce ke společnému výletu vlakem. Na program bude objevování zatopených míst na Ružíně. Sraz na vlakovém nádraží v Košicích ve vestibulu v 8:45. Cílová zastávka Margecany (dříve Rolova Huta). S sebou pořádající doporučují vzít nepromokavou obuv a baterku. Výlet se bude konat za každého počasí. K dispozici připravena soukromá chata. Návrat dle počasí a domluvy.

8. září, RAKOUSKO, Vídeň – Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku zve na promítání filmu Báječná léta pod psa. Kinosál Českého velvyslanectví, Penzingerstr. 11-13 od 19:30

9. září, SLOVENSKO, Bratislava – Kulturní večer: Hovoříme česko-slovensky. Kurs češtiny pro krajany připravil místopředseda ČSB Mgr. Jiří Výborný. Adresa konání: společenský sál v budově Csemadoku na Nám. 1. máje č. 10-12; od 17 h

10. – 12. září, ČR, Praha – Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů pořádá konferenci na téma Krajané a čeština. Bližší informace a program na stránkách zahranicnicesi.com

od 10. září, BELGIE, Brusel – výstava obrazů Lindy Winklerové “Lidé”; v prostorách Českého centra na adrese: Galerie Českého centra Av. Adolphe Buyl 150, 1050 Brusel

11. září, SLOVENSKO, Košice - Dr. Janský, objevitel krevních skupin. Vzdělávací program. Pořádá Český spolek v Košicích ve svém Společenském klubu.

Pozvánka k premiéře hry Dialog,  foto:  Slovensko-český klub

12. září, ŠVÝCARSKO, Basilej - 70 rokov Slovenského národného povstania. Přednáška Dr. Stanislava Mičeva; pořádá Československý spolek Domov na adrese Hist. Seminar, Hirschgässlein 21, Basel

13. – 15. září, SLOVENSKO, Košice – Slovensko-český klub pořádá společný výlet s názvem Češi v Turci. Program a další informace na stránkách klubu

16. září, NĚMECKO, Mnichov – Československá společnost pro vědy a umění pořádá 366. společenský večer. Na programu bude setkání s novým generálním konzulem Dr. Milanem Čoupkem. Setkání se koná v sále České katolické misie Velehradu, Dachauer Str. 23, IV. Patro, od 19:30.

16. – 17. září, ČR, Praha - Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Historická fakulta Užhorodské národní univerzity pořádají mezinárodní vědeckou konferenci „Podkarpatská Rus v československém státě (1918–1945)“. Konferenční jednání proběhne v aule hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze na náměstí Jana Palacha 2 (stanice metra Staroměstská). Tento seminář bude věnován Podkarpatské Rusi v období první československé republiky, tedy v letech 1918–1938. Součástí programu bude vernisáž výstavy „Podkarpatoruští občané v boji za svobodu Československa v letech 1938 – 1945. Konference se aktivně zúčastní i předseda Klubu T. G. Masaryka - Ivan Latko.

18. září, SLOVENSKO, Košice - premiéra hry Heleny Miškufové s názvem Dialog; pořádá Slovensko-český klub v SK ve spolupráci s Východočeským muzeem v Košicích, kulturním zařízením KSK. VS muzeum, Nám. Maratónu míru 2 od 18 hodin

20. září, SLOVENSKO, Žiarska dolina - Poklona obětem Západních Tater. Turistické setkání české menšiny na Slovensku. Žiarska dolina, Západní Tatry. Sraz v 10.00 hod. v ústí Žiarské doliny. Pořádá Český spolek na Slovensku.

24. září, SLOVENSKO, Stará Ľubovňa - Martin Velíšek: Grónské mýty a pověsti. Vernisáž výstavy ilustrací k českému překladu knihy (překlad Z. Lyčka). Ľubovnianska knihovna. Pořádá Český spolek v Košicích a České centrum v Bratislavě v programu Dní české kultury 2014. Výstava trvá do 10.10.2014.

25. září, SLOVENSKO, Košice - Čeští archeologové v Gánovcích. Vlakový vzdělávací zájezd. Pořádá Český spolek v Košicích.

26. září, SLOVENSKO, Košice - slavnostní bohoslužba ke cti sv. Václava. Pořádá Český spolek v Košicích v košické kapli sv. Michala.

26. září, RAKOUSKO, Vídeň - Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku pořádá valnou hromadu. Písemné připomínky můžete zaslat do 12. Září. Adresa konání: Restaurace Böhmerwald – rodina Stuchlíkova, Argentinierstr. 66 / Wiedner Gürtel 20, 1040 Wien; od 17:30

26. září, RAKOUSKO, Vídeň - Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku zve na literární pořad v rámci Evropského dne jazyků Zlý sen, jenž se stal realitou. Klubový literární pořad při příležitosti Evropského dne jazyků 100. výročí 1. světové války připomeneme večerním čtením z děl české a slovenské literatury. Spisovatelé, kteří sami prožívali hrůzy války, zachytili své zážitky, podali o válce svědectví. Čtení v českém a slovenském jazyce, diskuse. Adresa konání: Restaurace Böhmerwald – rodina Stuchlíkova, Argentinierstr. 66 / Wiedner Gürtel 20, 1040 Wien; začátek v 19 h

28. září, SLOVENSKO, Košice - Svatováclavské posvícení, společenské setkání a kulturní program. Košice - hotel Centrum. Pořádá Český spolek v Košicích.

30. září, SLOVENSKO, Košice - O Zubejdě, princezně solimánské. Představení Boučkova loutkového divadla z Jaroměře a doprovodná výstava marionet. Loutkové divadlo v Košicích, Alžbetina ul. Pořádá Český spolek v Košicích v rámci programu Dní české kultury 2014.

30. září, SLOVENSKO, Bratislava - Kulturní večer: Čeští umělci 19. a 20. století v evropském kontextu. Přednáška kunsthistorika dr. B. Bachratého. Adresa konání: společenský sál v budově Csemadoku na Nám. 1. máje č. 10-12; od 17 h

Krajanské akce v Chorvatsku:

5. a 6. září, CHORVATSKO, Daruvar - Dny české kultury. V pátek 5. září v 19 hodin: Večer poezie Věry Vystydové, Česká galerie. V sobotu 6. září bude v 16 h staročeský jarmark na náměstí Krále Tomislava, v 16:30 h bude otevřena výstava v České galerii, od 17 h promenádní koncert na náměstí Krále Tomislava, v 18 h divadelní představení a v 19 h folklorní program v Českém domě.

Český národní dům v Daruvaru,  foto: Milena Štráfeldová

13. září, CHORVATSKO, Dolní Střežany – Krajanské zpěvánky, přehlídka pěveckých sborů a skupin. Český dům ve Střežanech, začátek v 19,30 hodin.

14. září, CHORVATSKO, Nová Hradiška – piknik na Strmci. Členové České besedy Nová Hradiška připraví program a pohoštění a pobavení pro všechny zájemce. Začátek ve 12 hodin na výletním místě Strmac nedaleko Nové Hradišky.

19. a 20. září, CHORVATSKO, Rijeka – Česká beseda Rijeka oslaví v Českém domě T. G. Masaryka 20. výročí působení a Dny české kultury. V pátek 19. září se bude konat literární večer, kdy budou představeny sbírka poezie Věry Vystydové a kniha o českých tradičních obyčejích Jarmily Kozákové Marinkovićové. V sobotu 20. září v programu vystoupí České besedy Rijeka, Záhřeb a Daruvar a matice slovenská Rijeka.

24. září, CHORVATSKO, Záhřeb – Černá hodinka Jana Buriana. Tradiční vzpomínkový pořad, věnovaný krajanskému pracovníkovi, vynikajícímu členu záhřebské Besedy a jeho literárnímu odkazu. Český dům v Záhřebu, začátek v 19 hodin.

27. září, CHORVATSKO, Jazvenik – Den české kultury. Český dům v Jazveniku.

27. září, CHORVATSKO, Záhřeb – koncert sboru Kantiléna z Brna. Český dům v Záhřebu, začátek ve 20 hodin.

Výběr z programu Českých center:

3. července – 30. září, NĚMECKO, Mnichov - 1989 - 2014. 25 let změny ve východní Evropě; Výstava fotografií dokumentuje změnu v zemích Visegrádské čtyřky - v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku a také v Rumunsku. Mimo jiné jsou zde k vidění fotografie Dany Kyndrové, Karla Cudlína, Jiřího Všetečky a Jana Šibíka. Adresa: Haus des Deutschen Ostens, Am Lilienberg 5, München

Plakát k výstavě Jana Švankmajera,  foto:  České centrum Sofie

20. srpna – 10. září, IZRAEL, Tel Aviv – Czech Film Week - Další ročník největší filmové přehlídky českých filmů

25. srpna – 26. září, NĚMECKO, Mnichov - Osudový rok 1968. Na fotografiích Jiřího Všetečky, Libuše Kyndrové, Vladimíra Lammera a dalších jsou zachyceny dramatické události z 21. srpna 1968. Výstava se koná v sále ČC Mnichov jako připomínka srpnových událostí roku 1968. Adresa: Prinzregentenstr. 7, 805 38 Mnichov

1. září, BULHARSKO, Burgas - České filmy na festivalu Kino pod hvězdami; Program zahrnuje dokumenty Trabantem napříč Afrikou (rež. Dan Přibáň, Dana Zlatohlávková, 2010) a Největší přání (rež. Olga Špátová, 2012), komedii Perfect days (rež. Alice Nellis, 2011), nestárnoucí klasiku světoznámého Jiřího Menzla Vesničko má středisková (1985) a studentský debut Terezy Kovářové Skoro úplně vymyšlený film (2013). Od 21:00 na scéně Ochljuva v Mořské zahradě v Burgasu.

4. – 6. září, UKRAJINA, Kyjev - 365 minut dokumentárních filmů; více na www.dokument-festival.com.

5. – 29. září, POLSKO, Katowice - celé září v katovickém kině Kosmos (ul. Sokolska 66) potrvá přehlídka filmů J. Menzela. Diváci shlédnou pět děl českého mistra, m. j. „Postřižiny“ a „Vesničko má, středisková“. Přehlídku doplní doprovodný program: výstava fotografií V. Michalka o Hrabalovské Libni, workshopy s českými umělci, degustace českých lahůdek a mnoho jiných.

10. – 15. září, BULHARSKO, Varna - České centrum v Sofii a organizační výbor Světového festivalu animovaného filmu ve Varně pořádají výběr z tvorby významného českého režiséra, animátora a výtvarníka Jana Švankmajera, doplněnou retrospektivní výstavou. Více informací na www.varnafest.org.

10. září – 29. října, USA, New York - Cena J. Chalupeckého: Dominik Lang; Samostatná výstava Dominika Langa držitele ceny Jindřicha Chalupeckého v Galerii ČC v rámci rezidenčního pobytu v ISCP v New Yorku.

11. září – 2. října, NĚMECKO, Ulm - Jaroslav Seifert: Všechny krásy světa. Výstava je věnována životu a dílu českého básníka a spisovatele Jaroslava Seiferta (1901 – 1986), jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu. Adresa: GenerationenTreff Ulm, Grüner Hof 5, Ulm

13. září – 6. října, BELGIE, Brusel - Výstava „Otto Wichterle – příběh kontaktní čočky“; galerie Českého centra, avenue Adolphe Buyl 150, 1050, Brusel

16. září – 26. října, BULHARSKO, Sofie - Výstava Tradice a současnost české loutky a Hradecko královské divadlo Drak budou prezentovat letos české divadelní umění na mezinárodním festivalu pouličního a loutkového divadla Veletrh loutek. Vernisáž výstavy 19. září od 18:30 v Městské galerii v Sofii.

18. září – 17. října, FRANCIE, Paříž - U příležitosti 90. výročí úmrtí Franze Kafky, světoznámého spisovatele, pořádá České centrum Paříž výstavu, jejímž kurátorem je Adam Hoffmeister. 18 rue Bonaparte, 75006 Paříž

19. září – 24. října, NIZOZEMÍ, Haag - Brno - City of Bauhaus spirit - výstava, která probíhá v prostorách Akademie architektury v Amsteramu (Waterlooplein 211-213), vrátí své návštěvníky do meziválečného období, kdy bylo Brno uznáváno jako důležité centrum moderní architektury.

24. – 28. září, NĚMECKO, Mnichov - 14. Týden českého filmu v Mnichově představí širokou škálu českých filmových novinek: od oblíbených komedií, přes podnětná dramata až po odvážně nové dokumentární filmy. Adresa: Arena Filmtheater, Hans-Sachs-Str. 7

24. září – 11. října, RUMUNSKO, Bukurešť – Soundczech 2014; Druhý ročník festivalu SOUNDCZECH představí rumunskému publiku v Bukurešti i v dalších městech výběr toho nejlepšího ze současné české hudby. Hlavní hvězdou festivalu budou The Plastic People of the Universe, kteří si s námi připomenou pětadvacet let od sametové revoluce. Dále svou účast přislíbily skupiny Dva a Vložte kočku.

26. – 27. září, MAĎARSKO, Budapešť - Český jazzový víkend v BMC. Petr Beneš Quartet, Tomáš Liška Invisible World Trio, duo Tara Fuki i skupina Vertigo představují nejzajímavější trendy českého jazzu posledních let. Přehlídku hostí Budapest Music Centre (Opus Jazz Club, 1093 Budapest, Mátyás u. 8)


Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

klíčové slovo:
spustit audio