Krajní pravice v Česku se ozývá stále silněji, antifašisté protestují

Foto: ČTK

O víkendu došlo k rozsáhlým protestním akcím radikálů. V Praze proběhlo shromáždění antifašistů a levicových anarchistů, v Litvínově se naopak setkali pravicoví extremisté. Podrobnosti má Milena Štráfeldová

Foto: ČTK
Na pražském Těšnově se v sobotu odpoledne sešlo kolem šesti set levicových radikálů. Jednalo se tak o jedno z největších shromáždění v Česku v posledních letech. Antifašisté tu protestovali proti nárůstu pravicového extremismu v Česku.

"Neonacistické hnutí v této zemi nabralo sílu,"

tvrdí publicista Markus Pape, který dlouhodobě podporuje antifašistické hnutí. Antifašisté a anarchisté varují před rostoucí aktivitou pravicové Dělnické strany. Její příznivci se 17. listopadu v Litvínově tvrdě střetli s policií. Konflikty levicových radikálů s neonacisty se čekaly i v Praze, při shromáždění na Těšnově ani během následujícího průvodu anarchistů na Palachovo náměstí však k žádným incidentům nedošlo. Podle Pavla Štefaňáka z Magistrátu hl. m. Prahy úředníci neměli důvod shromáždění rozpustit:

Foto: ČTK
"My jsme sledovali ty projevy a nezaznamenali jsme žádné porušení zákona."

"Během celého pochodu a shromáždění, které se odehrálo na Těšnově, nedošlo k žádným zásadním konfliktům ani hrubému narušení veřejného pořádku. Policisté celý průvod doprovázeli až na náměstí Jana Palacha. Zde se účastníci pokojně rozešli,"

potvrdila i mluvčí pražských policistů Iva Knolová. Pražského setkání se kromě krajní levice zúčastnili i zástupci romských a židovských organizací a somálské menšiny žijící v České republice.

Foto: ČTK
V Litvínově se v krátké době demonstrovalo už potřetí. Sešlo se tu asi sto lidí. Kromě příznivců krajně pravicové Dělnické strany byli mezi nimi i nespokojení obyvatelé litvínovského sídliště Janov. Těm se nelíbí soužití s některými nepřizpůsobivými romskými rodinami, které sem byly v minulosti sestěhovány ze středních a západních Čech. Účastníci litvínovského protestu se nejprve sešli na ohlášené akci v Zámeckém parku a zapálili svíčky u kruhového objezdu jako vzpomínku na střet ze 17. listopadu. Odtud se ale vydali na neohlášený pochod do sídliště Janov. Pokračuje mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

"Byly tendence těchto účastníků dostat se do sídliště, v tom jim vlastně policie počtem nasazených sil zabránila. Poté se všichni pokojně rozešli. Účastníci tohoto pochodu odjeli autobusem policie k nádraží. Policie jejich pohyb nadále monitorovala a občané, kteří se tohoto pochodu zúčastnili z Janova, se pokojně rozešli do svých domovů."

Policisté na obou místech, v Praze i v Litvínově, sledovali situaci do pozdních sobotních hodin. K žádným konfliktům už ale nedošlo.