Kritizované zdravotní knížky IZIP končí

Elektronické zdravotní knížky měly přinést revoluci do zdravotnictví. Měly odstranit duplicitní vypisování zdravotní dokumentace v ordinacích, údaje o pacientovi měli lékaři sdílet prostřednictvím internetu. Pacientům by zase ušetřily opakovaná vyšetření. Mohly vést i k úspoře léků, protože každý lékař by na jednom místě viděl, jaké léky pacient užívá. Projekt, který za 11 let příprav stál Všeobecnou zdravotní pojišťovnu téměř dvě miliardy korun, ale do prázdnin skončí. Ve čtvrtek se na tom dohodli premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Miroslav Ouzký
Právě náklady na celý projekt a způsob jeho financování byly největším terčem kritiky. Lékaři navíc elektronické knížky málo využívali. Soukromou společnost IZIP, která je zajišťovala, na začátku vlastnili tehdejší poslanci ODS a současní europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Podle něj byl projekt elektronické dokumentace užitečný a jeho ukončení není správné.

"Dohoda mezi panem premiérem a ministrem mne velmi překvapila a zaskočila. Pokud je mi známo, tak projekt stále prochází jakousi pilotní fází, která měla být během července a srpna vyhodnocena. Já nemám úplně nejčerstvější zprávy, ale ty, které jsem dostal, hovořily o tom, že počet zápisů uživatelů klientů Izipu stoupá."

Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek zastavení projektu naopak vítá. Vadí mu například nedostatečná ochrana dat o pacientech. Na druhou stranu se ale obává, že IZIP úplně nezanikne a bude pouze v jiné podobě pokračovat dál. Sám by elektronické knížky zrušil úplně:

"Musí se začít zákonným rámcem pro podobné shromažďování citlivých osobních údajů. Nějaké elektronické zdravotní knížky jsou pochopitelně pro hackery úplně směšná záležitost. A já si nemyslím, že by si občané nepřáli, aby ty nejcitlivější informace o jejich zdravotním stavu byly volně dostupné a staly se zdrojem různých kšeftů."

I člen správní rady VZP za ČSSD Michal Sojka je přesvědčen, že IZIP měl skončit už dávno. Jeho důvody jsou ale ekonomické:

"K tomuto rozhodnutí mělo ze strany ministerstva dojít už před rozhodnutím o nákupu akcí, kdy my jsme za sociální demokracii navrhovali, aby se akcie už nekupovaly a aby se VZP už nestávala majoritním akcionářem IZIPu."

Místopředsedkyně sněmovního zdravotního výboru a členka správní rady VZP Soňa Marková z KSČM v České televizi řekla, že zodpovědnost za krach projektu IZIP nese i současný ředitel VZP:

"Rozhodně si myslím, že současný ředitel VZP část zodpovědnosti nese. Dále by měli vyvodit zodpovědnost všichni ti, kteří po celou dobu, kdy se o tomto projektu rozhodovalo, nesli tuto zodpovědnost."

Jak upozornil člen správní rady VZP a poslanec ODS Boris Šťastný, konec projektu neznamená ale zastavení elektronizace zdravotnictví:

Boris Šťastný
"Je potřeba si uvědomit, že prostřednictvím tohoto systému dochází ke komunikaci se zdravotnickými zařízeními. Dochází samozřejmě ke komunikaci s miliony klientů. To vše není možné zastavit z minuty na minutu. Bude potřeba vše dobré a funkční převzít a pokračovat v tom, samozřejmě na účet Všeobecné zdravotní pojišťovny."

Mluvčí pojišťovny Jiří Rod jen uvedl, že VZP bere dohodu mezi premiérem a ministrem o ukončení karet IZIP na vědomí a nebude ji zatím komentovat. Podle mluvčí Martiny Klapalové se ani představitelé této společnosti nebudou k zastavení projektu zatím vyjadřovat. Společnost chce počkat na stanovisko VZP, která je jejím smluvním partnerem. Projekt podle ní v současnosti pokračuje dál a počet záznamů v elektronických zdravotních knížkách překonal hranici 200 milionů.